czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Podstawowy rachunek płatniczy – kiedy warto założyć

Czy można we współczesnym świecie żyć bez konta bankowego? Na pewno tak, ale w wielu aspektach bardzo się ono przydaje. Jednakże wielu osób narzekało, że banki pobierają zbyt wysokie opłaty i w związku z tym czasami po prostu nie opłaca się takiego rachunku zakładać. Zwłaszcza w momencie, gdy nie wykonujemy za pośrednictwem naszego kona zbyt dużo operacji. W związku z tym, wprowadzone zostały w życie przepisy które dają nam możliwość założenia rachunku, za którego nie będziemy musieli płacić żadnych opłat i prowizji. Przepisy te obowiązują także i w naszym kraju więc każdy z nas może taki rachunek założyć. Czy każdy może taki rachunek założyć? Postaramy się to wyjaśnić.

Na postawie przepisów z dnia 08 sierpnia 2018 roku, wszystkie banki a także SKOK-i muszą udostępnić wszystkim chętnym specjalny typ konta osobistego. Jest nim Podstawowy Rachunek Płatniczy. Może założyć go każda osoba, która w żadnym banku i SKOK-u nie posiada żadnego rachunku osobistego. Takie konto musi zapewnić darmowy dostęp do podstawowych czynności bankowych. Mówimy tu o przelewach, stałych zlecenia czy też wpłatach i wypłatach z bankomatu. Jednakże musimy pamiętać, że ilość darmowych operacji jest ściśle ograniczona.

Wyjaśnijmy sobie za jakie usługi nie będziemy musieli płacić. Otóż bank nie będzie mógł pobierać opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku. Za darmo dostaniemy także kartę płatniczą i nie będziemy płacić za jej używanie. W ramach Podstawowego Rachunku Płatniczego bez kosztów możemy wykonać 5 darmowych przelewów, 5 wypłat z bankomatów obcych dostawców, a także bez limitów wypłacać gotówkę z bankomatów należących do banku w których rachunek mamy otwarty.

Jak łatwo się domyśleć, dla banków nie jest to korzystny rachunek, gdyż nie mogą na nich zarabiać. Dlatego też po pierwsze będą one sprawdzać, czy możemy taki rachunek założyć. Po drugie banki nie pozwolą nam na korzystanie z wielu innych produktów. Mówimy tu np. o debecie czy otwartej linii kredytowej. Dlatego jeśli chcemy z tych produktów korzystać, musimy założyć inny tym konta.

Czy warto założyć Podstawowy Rachunek Płatniczy? Na pewno jest to dobra opcja dla tych, którzy nie korzystają na co dzień z usług bankowych. W dalszym ciągu wiele osób używa swojego rachunku tylko do przyjmowania pensji czy też emerytury. Po wpływie wybierają gotówkę z konta i na tym aktywność się kończy. Jednakże dla wielu osób konto bankowe służy także i do innych rzeczy. I dla nich limit darmowych transakcji będzie pewnym ograniczeniem. Dlatego też Podstawowy Rachunek Płatniczy nie będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *