poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Po co nam konto osobiste

Jeszcze kilkanaście lat temu, konta osobiste miało założone tylko część naszych rodaków. Jak twierdziły osoby, które rachunków w bankach nie miały, nie były im potrzebne, gdyż i tak pieniądze z zakładu pracy dostawały w formie gotówki, a wszelkie płatności dokonywali także z portfelem w ręku. Dzisiaj sytuacja zmieniła się całkowicie. Praktycznie każdy dorosły, a coraz częściej i dzieci, mają w bankach rachunki i coraz więcej z nas, nie wyobraża sobie bez nich życia. Zastanówmy się więc, po co nam rachunki w bankach i w jaki sposób je wykorzystujemy.

Teoretycznie nie musimy posiadać konta w banku. Jednakże praktycznie, jest nam ono niezbędne. Przede wszystkim wymaga je większość pracodawców, którzy przelewają na nie wynagrodzenia za pracę. Jest to wiele szybsze i o wiele bezpieczniejsze, niż płacenie prawnikom w gotówce. Natomiast jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą – nie mamy wyjścia i musimy założyć w banku rachunek, gdyż jest to jeden z wymogów związanych z rejestracją firmy.

Nasze konto w banku, służy nam także do przeprowadzania przez nie różnego rodzaju operacji. To właśnie za jego pośrednictwem płacimy za rachunki, spłacamy raty w innych bankach, czy też przelewamy pieniądze naszym najbliższym. Należy tu wspomnieć, że robienie przelewów nie wymaga od nas fizycznej obecności w banku, gdyż większość z nas ma dostęp do bankowości internetowej. Dzięki temu dostępowi, o dowolnej porze dnia czy nocy możemy przelew zlecić.

Gdy posiadamy konto w banku, mamy możliwość szybkiego i prostego pożyczenia pieniędzy. A wszystko dlatego, że dla posiadaczy rachunków banki oferują debet lub też linię kredytową. Jest to jeden z najtańszych kredytów jakie możemy dostać, a ponadto nie wymaga od nas zbyt dużych formalności.

Konto osobiste, umożliwia nam także posiadanie karty debetowej. Posługiwanie się taką kartą, jest o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjną gotówką, którą można łatwo zgubić lub też może ona nam zostać skradziona. Gdy zgubimy kartę, nic wielkiego się nie stanie, gdyż możemy ją szybko zastrzec i nikt naszych pieniędzy nie będzie mógł wykorzystać.

Teoretycznie nasze konto osobiste może nam także służyć do przechowywania pieniędzy. Jednakże nie jest to najlepsze rozwiązanie. Albowiem rachunki w bankach są tak nisko oprocentowane, że zwyczajnie nie opłaca się tego robić. Ale banki proponują nam przy naszych rachunkach konta oszczędnościowe, które są nieco lepiej oprocentowane i to właśnie na nich możemy gromadzić nadwyżki naszych pieniędzy.

Trudno sobie wyobrazić życia bez rachunku bankowego. I to właśnie z tego rachunku korzystamy zwykle w bankach jako pierwszy. Banki mają pod tym względem doskonale rozwiniętą ofertę, więc z pewnością znajdziemy konto, które będzie nam najbardziej odpowiadało.

1 Comment

  • Non

    Nie mam pojęcia, jak ludzie mogą funkcjonować bez konta. Ja bez niego nie wyobrażam sobie życia. Przelewy z domu, płatności kartą – wszystko to bardzo ułatwia nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *