poniedziałek, 3 październikaTwój portal finansowy!
Dołącz do eToro za darmo

Po co nam konto osobiste

Po co nam konto osobiste
Konta bankowe

Jeszcze kilkanaście lat temu, konta osobiste miało założone tylko część naszych rodaków. Jak twierdziły osoby, które rachunków w bankach nie miały, nie były im potrzebne, gdyż i tak pieniądze z zakładu pracy dostawały w formie gotówki, a wszelkie płatności dokonywali także z portfelem w ręku. Dzisiaj sytuacja zmieniła się całkowicie. Praktycznie każdy dorosły, a coraz częściej i dzieci, mają w bankach rachunki i coraz więcej z nas, nie wyobraża sobie bez nich życia. Zastanówmy się więc, po co nam rachunki w bankach i w jaki sposób je wykorzystujemy.

Teoretycznie nie musimy posiadać konta w banku. Jednakże praktycznie, jest nam ono niezbędne. Przede wszystkim wymaga je większość pracodawców, którzy przelewają na nie wynagrodzenia za pracę. Jest to wiele szybsze i o wiele bezpieczniejsze, niż płacenie prawnikom w gotówce. Natomiast jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą – nie mamy wyjścia i musimy założyć w banku rachunek, gdyż jest to jeden z wymogów związanych z rejestracją firmy.

Nasze konto w banku, służy nam także do przeprowadzania przez nie różnego rodzaju operacji. To właśnie za jego pośrednictwem płacimy za rachunki, spłacamy raty w innych bankach, czy też przelewamy pieniądze naszym najbliższym. Należy tu wspomnieć, że robienie przelewów nie wymaga od nas fizycznej obecności w banku, gdyż większość z nas ma dostęp do bankowości internetowej. Dzięki temu dostępowi, o dowolnej porze dnia czy nocy możemy przelew zlecić.

Gdy posiadamy konto w banku, mamy możliwość szybkiego i prostego pożyczenia pieniędzy. A wszystko dlatego, że dla posiadaczy rachunków banki oferują debet lub też linię kredytową. Jest to jeden z najtańszych kredytów jakie możemy dostać, a ponadto nie wymaga od nas zbyt dużych formalności.

Konto osobiste, umożliwia nam także posiadanie karty debetowej. Posługiwanie się taką kartą, jest o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjną gotówką, którą można łatwo zgubić lub też może ona nam zostać skradziona. Gdy zgubimy kartę, nic wielkiego się nie stanie, gdyż możemy ją szybko zastrzec i nikt naszych pieniędzy nie będzie mógł wykorzystać.

Teoretycznie nasze konto osobiste może nam także służyć do przechowywania pieniędzy. Jednakże nie jest to najlepsze rozwiązanie. Albowiem rachunki w bankach są tak nisko oprocentowane, że zwyczajnie nie opłaca się tego robić. Ale banki proponują nam przy naszych rachunkach konta oszczędnościowe, które są nieco lepiej oprocentowane i to właśnie na nich możemy gromadzić nadwyżki naszych pieniędzy.

Trudno sobie wyobrazić życia bez rachunku bankowego. I to właśnie z tego rachunku korzystamy zwykle w bankach jako pierwszy. Banki mają pod tym względem doskonale rozwiniętą ofertę, więc z pewnością znajdziemy konto, które będzie nam najbardziej odpowiadało.

One Comment

  • Non

    Nie mam pojęcia, jak ludzie mogą funkcjonować bez konta. Ja bez niego nie wyobrażam sobie życia. Przelewy z domu, płatności kartą – wszystko to bardzo ułatwia nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *