wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak bezpiecznie korzystać z kart płatniczych

Praktycznie każdy z nas ma w swoim portfelu kartę płatniczą. Jest ona przypisana do naszego konta i za jej pomocą możemy wybierać gotówkę w bankomacie lub płacić za zakupy w sklepie i w Internecie. Wiele osób praktycznie już nie nosi przy sobie gotówki, gdyż posługuje się tylko i wyłącznie kartą. Ale by używać jej w sposób w pełni bezpieczny, musimy pamiętać o kilku zasadach. Nie są one skomplikowane, a pomogą nam zabezpieczyć pieniądze, które znajdują się na naszym rachunku. Oto kila z nich.

  • Limit transakcji na karcie – Każdy posiadacz karty płatniczej, może poprosić w banku o ustanowienie limitu transakcji na karcie. Co ważne, możemy ustalić różny limit jeśli chodzi o wypłat z bankomaty, transakcje w punktach stacjonarnych czy też transakcje w Internecie. Jest to bardzo ważne, gdyż w momencie gdy zgubimy kartę lub ktoś ją nam ukradnie, nie zginie nam z konta więcej pieniędzy niż ustanowiony limit.
  • Uwaga na bankomaty –  Wybierając pieniądze z bankomatu, zawsze dokładnie go obejrzyjmy. Złodzieje często montują na bankomatach kamery, za pomocą których chcą poznać PIN do naszej karty. Jeżeli więc tylko zauważysz jakieś nowe elementy na bankomacie (nakładki, dodatkowe przyciski itp), poinformuj o tym bank i nie korzystaj z takiego bankomatu.
  • Nie oddawaj karty płatniczej nikomu komu nie ufasz – jeżeli ktoś poprosi Cie o kartę płatniczą, nigdy nie spuszczaj z niej wzroku. Dlatego zawsze idź za osobą która trzyma w ręku twoją kartę, aby nie mogła ona wykonać jej kopii.
  • Powiadomienia SMS – Możliwość ustanowienia powiadomienia o transakcji w postaci SMS daje nam praktycznie każdy bank. Warto ustanowić takie zabezpieczenie, gdyż możemy wtedy szybko zareagować na kradzież naszych pieniędzy.
  • Numery do centrum zastrzegania kart – Warto mieć “pod ręką” numery co centrum w których możemy zastrzec naszą kartę. Pozwoli to na ograniczenie strat w razie kradzieży karty.- – 
  • Sprawdzanie kwoty przed użyciem karty – Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić kwotę jaką mamy zatwierdzić w czasie transakcji. Pamiętajmy że osoba która wprowadza ją do terminala może popełnić błąd i zawyżyć nasz rachunek.

Powyższe porady nie są oczywiście wszystkim o których powinniśmy pamiętać. Ale zastosowanie chociażby jednej z nich, pozwoli nam zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy z naszego konta. A przecież nikt nie chciałby, aby w nieznany nam sposób zniknęły z naszego rachunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *