poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Dlaczego warto założyć dziecku konto w banku

Nasze pociechy bardzo często naśladują to, co robimy każdego dnia. Na tym polega część ich edukacji. Nie ma się więc co dziwić, że małe dziewczynki chcą z mamą robić make up, czy pomagają im w gotowaniu, a chłopcy, chcą z tatą skręcać meble czy kosić trawę. Podobnie wygląda ich edukacja finansowa. Jednym z jej elementów, może być założenie naszemu dziecku konta w banku. Dlaczego warto to zrobić? Postaramy się to wytłumaczyć.

Konta dla najmłodszych nie są oferowane przez dużą liczbę banków. Jednak jest to spowodowane zawiłościami prawnymi, a nie małym “popytem” na ten produkt. Jeśli jednak chcemy założyć naszym pociechom takie konto, wystarczy do wyszukiwarki internetowej, wpisać hasło konto dla dzieci i szybko znajdziemy bank, w którym możemy to zrobić. Na pewno będzie to dobry krok, gdyż sze dzieci mogą się dzięki temu wiele nauczyć. 

Konto dla dzieci może być dla nich znakomitą okazją do edukacji finansowej. W szkołach praktycznie na ten temat nikt z nimi nie rozmawia, więc musimy nasze dzieci wyedukować z tego zakresu samodzielnie. W praktyczny sposób możemy pokazać najmłodszym jak dokonywać wpłaty na rachunek, jak korzystać z karty, jak dopisywane są do naszego rachunku odsetki itd. Możemy też zacząć wspominać o innych produktach bankowych jak lokata czy konto oszczędnościowe. 

Gdy nasze pociechy będą w odpowiedni sposób zarządzały swoimi funduszami, będa miały szanse na dodatkowe pieniądze. Albowiem banki wypłacą im odsetki, gdy przeleją swoje środki na konto oszczędnościowe. Ponadto banki często dają swoim klientom bonusy, jeśli aktywnie korzystają z karty debetowej. 

Dzieci posiadające konto, z całą pewnością szybciej zrozumieją jak oszczędzać swoje pieniądze, niż te które swojego rachunku nie posiadają. W przyszłości bardzo często będą one musiały oszczędzać na samochód czy mieszkanie, więc taka nauka z dzieciństwa może się bardzo przydać. Oczywiście inne są cele dla jakich oszczędzamy. Nasze dzieciaki będą zbierały pieniądze na grę komputerową czy klocki Lego. Liczy się tu jednak sama idea, jaką jest oszczędzanie pieniędzy. Oszczędzanie, to także nauka zarządzania pieniędzy. Dziecko po zalogowaniu się na swoje konto “widzi”, ile ma jeszcze pieniędzy do swojej dyspozycji, może sobie więc zaplanować swoje wydatki i lepiej nimi zarządzać. Może też zauważyć, że gdy nie będzie wydawało pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, może dostać od banku dodatkowe środki jeśli przeleje swoje nadwyżki na konto oszczędnościowe. 

Konto dla dzieci to także wygoda dla dorosłych. Nie musimy pamiętać o wypłacie pieniędzy z bankomatu by dać dziecku “kieszonkowe”. W dowolnej porze dnia możemy wykonać przelew lub złożyć w naszym banku odpowiednia dyspozycję by czynność ta wykonała się “sama”.  

Jak widać z całą pewnością warto założyć naszemu dziecku konto w banku. Dzięki temu pozna ono pierwsze produkty finansowe, nauczy się zarządzać swoimi funduszami i będzie miało szansę na dodatkowe dochody, w postaci odsetek czy bonusów od banku. 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *