W dzisiejszych czasach, niezmiernie trudno jest nam funkcjonować bez konta bankowego. To na nie wpływa nasza wypłata, renta, emerytura czy stypendium. To za jego pośrednictwem dokonujemy przelewów bankowych, płacąc za prąd czy kablówkę. W związku z tym, praktycznie każdy z nas ma dzisiaj konto gdyż jest to niejako konieczność.
Prowadzenie rachunku bankowego oferuje nam chyba każdy bank. Oferty na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne, jednakże jeżeli dokładniej się im przyjrzymy zobaczmy, że jednak różnice pomiędzy poszczególnymi produktami mogą być bardzo duże. Czym więc kierować się, wybierając bank w którym założymy konto bankowe? Mamy kilka aspektów, na które musimy zwrócić uwagę.
Koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego
Spora część banków reklamuje się, że prowadzi rachunki bez kosztów. Jednakże nie zawsze jest to do końca prawda. Jedne banki nie pobierają opłat ale pod warunkiem, że co miesiąc zasilimy nasz rachunek odpowiednią kwotą. Inne uzależniają wstrzymanie pobierania opłat od skorzystania z innych produktów danego banku (karta kredytowa, konto oszczędnościowe itp.) lub od wykonania określonej ilości transakcji za pośrednictwem karty debetowej. W związku z tym, zanim otworzymy darmowe konto w jakimś banku sprawdźmy, czy rzeczywiście nie będziemy musieli za nie płacić.
Jeżeli patrzymy na koszty związane z rachunkiem bankowym, weźmy pod uwagę nie tylko opłaty związane z jego prowadzeniem, ale także z wykonywaniem podstawowych operacji na nim. Musimy dowiedzieć się ile zapłacimy za przelew, ile za wydanie karty, jaka jest opłata za kartę, czy będziemy płacić prowizję jeżeli będziemy wypłacać gotówkę w kasie banku, ile wynosi prowizja za wypłatę pieniędzy w bankomacie itp. Chociaż czasami są to drobne kwoty, to w skali roku może okazać się, że „niby darmowe” konto, jest dla nas sporym obciążeniem finansowym.
Dostępność do rachunku bankowego
Jeżeli chcemy aktywnie korzystać z naszego konta, musimy dowiedzieć się, czy bank pozwala nam z niego korzystać w dowolnym dla nas czasie. Najlepszym rozwiązaniem pod tym względem, jest oczywiście bankowość internetowa. Ma ją dzisiaj większość banków, dzięki czemu na nasze konto możemy logować się 24 godziny na dobę. Jednakże strony internetowe poszczególnych banków różnią się od siebie. Sprawdźmy więc, która z nich najbardziej nam odpowiada, po której łatwo jest się „poruszać”, gdzie możemy liczyć na pomoc techniczną itp. Na pewno jest to bardzo ważna sprawa, a nie wszyscy zwracają na nią uwagę.
Coraz więcej banków oferuje nam także bankowość mobilną. Dzięki niej, możemy korzystać z naszego rachunku w każdym miejscu, gdzie tylko znajduje się sieć internetowa. Jeżeli więc chcemy i my mieć do niej dostęp, sprawdźmy który bank ją proponuje.
Bonusy i premie związane z posiadaniem konta bankowego
Wiele banków chcąc zachęcić klientów do otwierania w nich rachunków proponuje różnego rodzaju bonusy i premie. Na czym one polegają? Możemy np. dostawać częściowy zwrot wydatków za transakcje wykonane za pośrednictwem karty debetowej (money back). Możemy zbierać za wykonane transakcje punkty, które później wymieniamy na nagrody rzeczowe. Bank może nam dać np. możliwość spersonalizowania naszej karty i za darmo umieści na niej wskazane przez nas zdjęcie.
Zdarza się też bardzo często, że posiadacze konta w danym banku, mogą skorzystać z lepszej oferty na inne produkty. Może to być brak opłaty za kartę kredytową, tańsza oferta ubezpieczenia na życie, nieco lepsze oprocentowanie lokat lub tańszy pakiet medyczny. Możliwości jest tu wiele gdyż i produktów bankowych mamy sporo.
Możliwość rozwiązania umowy na prowadzenie rachunku
Zanim zdecydujemy się na założenie konta, sprawdźmy jak wygląda procedura związana z jego zamknięciem. Może się bowiem okazać, że wcale nie jest to takie proste. W niektórych bankach nie możemy zlikwidować rachunku przed upływem określonego terminu, a w innych, musimy za likwidację płacić prowizję. W związku z tym dowiedźmy się o tym zanim rachunek otworzymy.
Decydując się na otwarcie konta w jakimś banku, nie oglądajmy tylko i wyłącznie reklamy rachunków, gdyż w nich nigdy do końca nie musi się całej prawdy. Zanim wybierzemy bank, na którym będzie pojawiała się nasza wypłata czy emerytura, wszystko dokładnie przeanalizujmy i przeliczmy. Musimy też pamiętać, że otwierając rachunek w danym banku, nie podpisujemy z nim umowy na całe życie. Zawsze możemy go zamknąć i przenieść do banku, który w danej chwili będzie miał dla nas lepszą ofertę.
Według mnie najważniejsza powinna być cena. Wiadomo, że każdy (no może nie każdy ale większość), szuka konta, za którego nie trzeba płacić. Podobnie jak z kartami do tego konta. Większość ludzi używa konta tylko do przelewów i do wybierania z niego kasy, więc te opcje powinny być darmowe. A więc ja kierowałem się własnie kosztami, gdy szukałem konta dla siebie.