czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Czym jest karta debetowa

Jeszcze kilkanaście lat temu głównym środkiem płatniczym w naszym kraju była gotówka. Jednakże od jakiegoś czasu sytuacja ta zmienia się i coraz częściej korzystamy z innej możliwości płacenia jaką daje nam karta debetowa. Znajduje się ona w portfelu prawie 80% naszych rodaków i właśnie za jej pośrednictwem coraz częściej płacimy za zakupy. Wyjaśnijmy więc sobie dokładnie czym jest karta debetowa.

Co to karta debetowa

Karta debetowa jest to karta, która jest wydawana klientowi do jego konta osobistego. Umożliwia ona wypłacanie pieniędzy z bankomatu oraz dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych lub internetowych. A więc kartę debetową może dostać każdy, kto w banku posiada rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Dzięki karcie debetowej, nie musimy w naszym portfelu nosić większej gotówki, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczniej. W każdej chwili możemy bowiem zapłacić za zakupy „debetówką” lub w razie potrzeby wybrać pieniądze z bankomatu.

Jak działa karta debetowa

Działanie karty kredytowej jest stosunkowo proste. Gdy chcemy zapłacić kartą za zakupy, wkładamy ją do terminala płatniczego, wbijamy PIN i następuje płatność. Karta, a raczej umieszczona w niej nowoczesna technologia, „łączy się” z bankiem który wydał kartę, sprawdza czy na koncie jest odpowiednia ilość środków i gdy znajduje się na nim odpowiednia ilość środków informuje bank o dokonaniu transakcji. W tym momencie z konta „zabierana” jest kwota jaką zapłaciliśmy. Oczywiście wszystko to przedstawione jest w sposób obrazowy, ale mniej więcej na tym polega działanie karty debetowej.

Czy karta debetowa jest bezpieczna

Korzystanie z karty kredytowej na pewno jest bezpieczne. Oczywiście jeśli stosujemy się do pewnych zasad. Przede wszystkim nie możemy podawać nikomu kodu PIN, którym zatwierdzamy transakcję. Nie powinniśmy też zapisywać go na kartce, telefonie lub co najgorsze na samej karcie. Płacąc w sklepach internetowych, sprawdzajmy czy płatność jest w odpowiedni sposób chroniona, czy sklep internetowy jest „bezpieczny” i warto mu zaufać. Gdy wybieramy pieniądze z bankomatu, sprawdzajmy czy nie ma na nim umieszczonych kamer, czy specjalnych nakładek, które mogą „czytać” dane karty. Jeśli zgubimy naszą kartę lub zostanie nam ona skradziona, od razu zgłośmy to do naszego banku. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *