wtorek, 18 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czym jest debet na koncie

Zakładając konto w banku, raczej nie myślimy, że może nam ono posłużyć jako narzędzie, za pomocą którego będziemy mogli szybko i łatwo pożyczyć pieniądze. Jednakże coraz więcej posiadaczy rachunków, korzysta z możliwości pożyczkowych oferowanych przez bank dla posiadaczy rachunków bankowych. Mówimy tu oczywiście o debecie. Czym on jest i jak go założyć? Postaramy się to wyjaśnić.

Debet, to nasze „wirtualne pieniądze”, z których możemy skorzystać, gdy znajdziemy się w finansowych tarapatach. Jego uzyskanie jest bardzo proste i nie wymaga wielu formalności. Wystarczy jedna wizyta w banku, czy nawet telefon i już możemy z niego skorzystać. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie pożyczymy w ten sposób wysokich sum. Zazwyczaj możemy w ten sposób pożyczyć maksymalnie kilka tysięcy złotych. Dużo zależy tu od naszych wpływów na rachunek czy też od historii kredytowej zgromadzonej w Biurze Informacji Kredytowej. Niektóre banki oferują debet już przy otwarciu rachunku, jednakże wtedy przyznawane nam kwot są jeszcze mniejsze.

Na jakiej zasadzie działa bankowy debet? Załóżmy że bank przyznał nam debet w wysokości 3 000 zł. Jeśli na naszym rachunku zabraknie pieniędzy, będziemy mogli z niego skorzystać, właśnie do wysokości 3 000 zł. Nie musimy od razu korzystać z wszystkich przyznanych nam środków. Jest to dosyć ważne, gdyż oprocentowanie naliczane jest tylko od wykorzystanej kwoty. Jeśli więc wybraliśmy 2 000 zł, bank naliczy nam odsetki od tej właśnie kwoty. Debet jest automatycznie spłacany, gdy pojawią się na naszym koncie jakieś środki. A więc jeśli na nasz rachunek wpłynie kwota 5 000 zł, a my wykorzystaliśmy z naszego debetu 2 000 zł, do dyspozycji pozostanie nam 3 000 zł. Oczywiście w każdej chwili ponownie będziemy mogli skorzystać z przyznanego nam limitu. Dlatego właśnie debet jest ciekawym produktem i warto z niego korzystać. Tym bardziej, że oprocentowanie za pożyczone środki nie jest tu wysokie, więc jest to także korzystne z ekonomicznego punktu widzenia.

Debet na rachunku jest oferowany chyba przez każdy bank. Chętnie korzystają też z niego ich klienci, gdy znajdują się w finansowej potrzebie. Warto też postarać się o to, by debet był dla nas dostępny w każdej chwili, nawet jeśli w danym momencie nie musimy z niego korzystać. Możemy go traktować jako zabezpieczenie na momenty, gdy chwilowo zabraknie nam pieniędzy. Wtedy może okazać się dla nas on idealnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *