Z bankowości internetowej korzysta już niemal każdy. Ci, którzy nie zdołali się jeszcze przekonać do tej formy usług obawiają się ryzyka, które może ze sobą nieść.
Zastosowanie się do niżej wymienionych zasad pozwoli ci zadbać o bezpieczeństwo w Internecie, a także ograniczy ryzyko utraty środków zgromadzonych na koncie bankowym. Należy jednak pamiętać, aby w razie jakichkolwiek niepewności lub podejrzeń skontaktować się ze swoim bankiem.
Hasło podstawą bezpieczeństwa
Dobre hasło powinno składać się z kilkunastu znaków i być kombinacją małych i dużych liter, cyfr oraz tak zwanych znaków specjalnych (na przykład !,@,#). Wybranie odpowiednie hasła może być nie lada wyzwaniem. Zbyt skomplikowane hasło będzie trudne do zapamiętania, a zapisanie go nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż zwiększa ryzyko kradzieży.
Najczęściej popełnianym błędem jest ustawianie jako hasło daty swoich urodzin, ciągu liczb lub imienia. Unikaj haseł, których używasz do innych kont. Ważne jest też, aby zmieniać je regularnie, najlepiej co dwa, trzy miesiące.
Korzystaj tylko z zaufanych źródeł
Dotyczy to zarówno urządzeń, jak i połączenia internetowego za pomocą których logujesz się na swoje konto bankowe. Jak ognia unikaj komputerów ogólnodostępnych (na przykład tych znajdujących się w kafejkach internetowych). Nie zaleca się również łączenia z nieznanymi, niezabezpieczonymi sieciami WiFi. Korzystaj tylko ze sprawdzonych połączeń oraz nigdy nie zapamiętuj hasła do swojego konta na obcych komputerach.
Nie otwieraj podejrzanych e-maili
Pamiętaj, że banki nigdy nie poproszą cię mailowo o podanie poufnych danych. Jeśli dostałeś takiego maila, prawdopodobnie padłeś ofiarą wyłudzenia danych. Gdy znajdziesz w skrzynce odbiorczej podejrzanego e-maila najlepiej od razu go usuń i oznacz jako SPAM. Rozwój technologii w dzisiejszych czasach pozwala hakerom na zainfekowanie komputera poprzez otwarcie i odczytanie takiej wiadomości. Tego typu działania zaliczają się do “phishingu”, którym są oszustwa polegające na wyłudzeniu danych poprzez podszywanie się pod instytucje lub jakieś osoby.
Sprawdź czy witryna z której korzystasz jest zabezpieczona
Najbezpieczniejszym sposobem jest wchodzenie na stronę banku bezpośrednio poprzez adres witryny. Aby sprawdzić wiarygodność strony na której się znajdujemy należy przyjrzeć się jej adresowi URL. Adresy stron bankowych zaliczają się do tak zwanych stron szyfrowanych. Aby je rozpoznać należy sprawdzić czy adres strony zaczyna się od https://, a obok widnieje ikonka kłódki.
Szukasz najlepszej oferty kredytowej? Wejdź na https://dfinance.pl/ i poznaj oferty z kilkunastu banków!