Na całym Świecie możemy spotkać bardzo dużo walut. Jedne są znane powszechnie inne tylko w danym kraju. Każda z nich ma też inną wartość. Możemy więc powiedzieć, że każda z nich ma inny kurs walutowy. Jest to nic innego, jak cena waluty wyrażona w innej walucie. Kursy walut nieustannie się zmieniają i zależą od wielu czynników. Od jakich? Postaramy się to wyjaśnić.
Największy wpływ na kurs waluty ma siła gospodarki kraju, w którym ona obowiązuje. Czyli w momencie gdy dana gospodarka się rozwija, gdy Przyrost Krajowy Brutto (PKB) rośnie, bezrobocie spada itp, kurs waluty umacnia się czyli wzrasta. Dlaczego? Albowiem do takiej gospodarki będą “przychodzić” inwestorzy, którzy chcą zarobić. W związku z tym będą oni musieli kupić lokalną walutę, a zwiększony na nią popyt spowoduje wzmocnienie jej kursu.
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na kurs walut jest inflacja. Kiedy inflacja w danym kraju jest duża, ceny za towary i usługi zaczynają wzrastać. Stają się przez to mniej konkurencyjne w stosunku do rynków zagranicznych. W związku z tym, część osób będzie robić zakupy w zagranicznych sklepach, firmy będą kupować produkty i towary od zagranicznych kontrahentów, a do tego będzie im potrzebna inna waluta. W takim przypadku sprzedają oni złotówki by kupić EURO, dolary amerykańskie czy brytyjskie funty. Zwiększona podaż danej waluty sprawi, że jej wartość spadnie czyli jej kurs będzie niższy.
Idźmy dalej. Na cenę poszczególnych walut duży wpływ ma polityka monetarna kraju czyli wysokość stóp procentowych. W jaki sposób? Jeżeli w danym kraju będzie ona na wysokim poziomie, to będzie on przyciągał inwestorów kapitałowych, gdyż będa oni mogli osiągać lepsze zyski. A więc znowu będą kupować miejscową walutę, co spowoduje wzrost jej wartości. W sytuacji odwrotnej, gdy stopy procentowe danego kraju będą obniżane, inwestorzy kapitałowi będą z takiego kraju “wychodzić”, by zainwestować swoje środki w innych krajach. Będa sprzedawać miejscową walutę, co zwiększy jej podaż i obniży wartość.
Na kursy walut mogą wpływać też inne czynniki, niekoniecznie ekonomiczne. Mówimy tu o czynnikach politycznych czy społecznych. Kursy walut mogą zmieniać się przy napięciach politycznych (krajowych i międzynarodowych), po wypowiedziach znanych polityków, czy nawet po katastrofach ekologicznych. Połączenie ich wszystkich, da nam aktualny kurs waluty. A ponieważ czynniki te zmieniają się nieustannie – zmienia się też kurs poszczególnych walut.