poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

W co najchętniej inwestują Polacy

Inwestowanie pieniędzy, dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. I to z kilku powodów. Nie mamy wystarczającej wiedzy, środków finansowych, czy też często boimy się zainwestować pieniądze w jakiś bardziej ryzykowny instrument finansowy. Od czasu do czasu przeprowadzane są różnego rodzaju badania, które mają określić, w co najczęściej inwestują Polacy. Dzięki nim, możemy nieco lepiej poznać preferencje naszych rodaków, co dla instytucji finansowych ma ogromne znaczenie.

Co wynika ze wspomnianych wcześniej badań? Na pewno nie chcemy ryzykować utraty naszych pieniędzy. Dlatego zdecydowana większość z nas wybiera te instrumenty finansowe, które dają nam duże prawdopodobieństwo, że nasze pieniądze do nas wrócą. Oczywiście jest to związane z osiąganymi zyskami. Po prostu z mniej ryzykownych inwestycji osiągamy mniejsze zyski. Jednakże jesteśmy gotowi zaakceptować mniejsze przychody, gdy tylko mamy pewność, że pieniądze do nas wrócą.

A więc w co najchętniej inwestują Polacy? Jak pokazują badania musimy wymienić tutaj:

– nieruchomości – doskonała inwestycja z kilku powodów. Ceny domów, mieszkań czy gruntów systematycznie rosną (chociaż nie są to bardzo duże przyrosty), więc ryzyko utraty pieniędzy jest bardzo niskie. Na rynku znajduje się dużo nieruchomości, więc nie mamy problemu z ich znalezienie. Cała procedura związana z ich zakupem nie jest skomplikowana i większość z nas ją rozumie. Jedynym minusem inwestowania w nieruchomości jest konieczność posiadania „dużej gotówki”. Jednakże zawsze możemy wspomagać się kredytem bankowym, który teraz jest wyjątkowo tani.

– lokaty bankowe – jeden z najpopularniejszych instrumentów oszczędnościowo inwestycyjnych. Wynika to przede wszystkim z jego prostoty. Po prostu wpłacamy pieniądze do banku i po jakimś czasie wypłacamy je wraz z zyskiem. Wysokość zysku zależy od kilku czynników. Min od długości lokaty. Dzisiaj, przy niskich stopach procentowych, lokaty są praktycznie nieopłacalne. Albowiem zyski jakie z nich osiągamy są niższe niż inflacja.

– obligacje skarbowe – coraz bardziej popularny instrument finansowy. Kupując obligacje skarbowe, przekazujemy nasze pieniądze do budżetu państwa. Gdy następuje okres wykupu obligacji, dostajemy nasze pieniądze wraz z zyskiem. Co ważne, większość obligacji daje nam zyski powyżej inflacji. Gwarantem wypłaty pieniędzy jest Skarb Państwa, więc jest ona bardzo bezpieczna. 

– IKE – coraz bardziej popularny sposób inwestowania na emeryturę. Zachętą jest tu brak konieczności opłacania podatku od uzyskanych zysków kapitałowych (podatek Belki). IKE może być prowadzone przez wiele instytucji finansowych, więc możemy wybrać tę opcję, która najbardziej nam odpowiada.

– waluty i kryptowaluty – coraz bardziej popularny sposób pomnażania pieniędzy. Jednakże decydują się na niego osoby, które mają nieco większą wiedzę na temat finansów i nie boja się zaryzykować. Albowiem chociaż zna handlu walutami czy kryptowalutami możemy sporo zarobić, to jednak ryzyko utraty pieniędzy jest tu dosyć duże.

– złoto i srebro – bardzo popularne staje się inwestowanie w metale szlachetne jak złoto czy srebro. Zwłaszcza w niepewnych pod względem finansowym czasach, mogą one przynieść spore zyski. Tym bardziej jest to popularny sposób pomnażania pieniędzy gdyż nie ma skomplikowanej  procedury i możemy fizycznie „zobaczyć” naszą inwestycję (np. sztabkę złota).

Oczywiście nasi rodacy inwestują też w inne instrumenty finansowe. Mówimy tu o akcjach, surowcach mineralnych czy dziełach sztuki. Jednakże z różnych powodów nie są to tak popularne instrumenty, jak te wymienione wcześniej. Możliwe, że za kilka lat zmienimy nasze preferencje, będziemy w stanie więcej zaryzykować. Jednakże obecnie wolimy mniejsze zyski, ale większą pewność, że zainwestowane przez nas pieniądze do nas wrócą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *