poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Rodzaje inwestycji i progi wejścia

Inwestowanie to proces, który nie tylko pozwala na zabezpieczenie swojego kapitału w czasie teraźniejszym, ale również daje możliwość jego zwiększenia w przyszłości. Na rynku istnieje mnóstwo instrumentów, w które można inwestować, jednak nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. W przypadku niektórych inwestycji istnieją progi wejścia. Są jednak i takie rozwiązania, dzięki którym nawet niewielkim nakładem finansowym można zacząć lokować swój kapitał.

Nieruchomości i alkohol inwestycyjny

Rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny w kwestii potencjalnych inwestycji. Jednorazowa sprzedaż zakupionego wcześniej domu, mieszkania czy działki może przynieść bardzo duże zyski. Inwestowanie w nieruchomości ma jednak jedną, ale znaczącą wadę – potrzebuje bardzo dużych nakładów finansowych, często sięgających nawet kilkuset tysięcy złotych. Z tego powodu ten rodzaj lokaty kapitału nie jest przeznaczony dla każdego.

Coraz większą popularnością w Polsce zaczynają się cieszyć alkohole inwestycyjne, szczególnie whisky i wino. Wartość rynku luksusowych alkoholi w samym 2017 roku była szacowana na 856 milionów złotych. Według ekspertów, stopa zwrotu z whisky będzie wynosić 12% w skali roku. Jednak próg wejścia w ten rynek oscyluje w granicach 12-15 tys. zł, a rekomendowany czas inwestycji to 6-7 lat. W przypadku win jest to 5 lat, natomiast próg wejścia wynosi 15-25 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że nie są to inwestycje przeznaczone dla każdego. W wielu przypadkach, na znaczących giełdach zakupów mogą dokonywać tylko profesjonalne podmioty.

Inwestycje w akcje

Rynek papierów wartościowych jest dość specyficzny i wymaga dużej wiedzy. Chcąc inwestować w akcje, musimy nawiązać współpracę z brokerem, który zna dany segment od podszewki. W tym przypadku również problemem jest wejście na rynek, ponieważ próg minimalny wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo koniecznym jest, aby inwestor również zapoznał się ze specyfiką branży, w którą ma zamiar inwestować.

Metale szlachetne – inwestycja dla każdego

Jednymi za najpopularniejszych i najbardziej dostępnych instrumentów inwestycyjnych są metale szlachetne. Złoto, srebro czy platyna to pewna lokata kapitału, co więcej, te kruszce są w zasięgu ręki również tych osób, które nie dysponują dużymi oszczędnościami. Cena srebra jest bardzo przystępna, dlatego jest to dobra propozycja dla początkujących inwestorów, stawiających swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Mimo, że cena złota znacznie odbiega od kursu Ag, to jest ona również korzystna dla ludzi zainteresowanych metalami szlachetnymi. Dzięki wadze Au, zaczynającej się od 1 grama potencjalni nabywcy również nie nadwyrężą swojego budżetu dokonując stopniowych, przemyślanych zakupów.

Decydując się na zakup metali szlachetnych mamy do wyboru ich formy fizyczne, jakimi są sztabki i monety inwestycyjne. Pierwsza opcja jest najlepszym rozwiązaniem dla ludzi chcących inwestować w sam kruszec, wybierając drugą postać metali szlachetnych zyskujemy dodatkowo ich wartość kolekcjonerską, która w przyszłości może zdecydowanie wzrosnąć.

Złote monety inwestycyjne, takie jak Krugerrand, są najlepszym przykładem dobrze przeprowadzonej inwestycji. Krugerrandy to najpopularniejsze monety bulionowe na świecie, które są wybijane w Republice Południowej Afryki od 1967 roku. Początkowo były one emitowane w wadze 1 uncji, ale z czasem władze RPA zdecydowały się na wprowadzenie monet równych ½ oz, ¼ oz oraz 1/10 oz. Więcej o tym wyjątkowym okazie można dowiedzieć się ze strony https://79element.pl/content/42_krugerrand-wszystko-co-powinienes-wiedziec.

Srebro i złoto inwestycyjne są jednymi z najbezpieczniejszych środków lokowania kapitału. Zainteresowanie tymi kruszcami stale rośnie, co sprawia, że praktycznie zawsze jest dobry czas na ich zakup. Aktualny kurs złota, srebra oraz innych metali szlachetnych można znaleźć na stronach sprzedawców metali szlachetnych, takich jak 79th Element.

Metale szlachetne są materiałem inwestycyjnym, który od długiego czasu cieszy się bardzo dużą popularnością. Możliwość stopniowego lokowania swojego kapitału w pojedyncze kruszce, pozwala na wnikliwe przemyślenie każdego kroku stawianego na rynkach inwestycji.

1 Comment

  • Warto dywersyfikować swój portfel – ja oprócz klasycznych instrumentów mam również w portfelu spory procent aktywów alternatywnych, głównie beczek whisky. traktuje je jako zabezpieczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *