Z całą pewnością każdy z nas widział oferty różnych firm, które praktycznie za nic obiecują nam wielkie zyski. Trzeba tylko wpłacić większą lub mniejszą kwotę, kupić jakiś produkt itp. Ponadto, możemy czerpać zyski gdy będziemy namawiać inne osoby, by zainwestowały także swoje środki do firmy. Na pierwszy rzut oka, wszystko w takich ofertach jest piękne i kolorowe, jednak na samym końcu okazuje się, że nie tylko nie zarobiliśmy obiecywanych pieniędzy, ale straciliśmy to, co zainwestowaliśmy. A wszystko dlatego, że firma obiecująca fantastyczne zarobki, okazała się piramidą finansową.
Czym jest piramida finansowa
Czym jest piramida finansowa? Najprościej można powiedzieć, że jest to specyficzna struktura finansowa, w której zyski uczestnika są uzależnione od wpłat osób, które do tej struktury „weszły” później. Pierwszą piramidę finansową stworzy Charles Ponzi (stąd często na piramidy finansowe mówi się często piramidy Ponziego). A jak takie piramidy działają? Jej twórca zawsze na początku obiecuje ponadprzeciętne zyski. Musimy tylko zainwestować określoną ilość pieniędzy i czekać na profity. Zwykle organizator takiej struktury, namawia osoby które już gotówkę wpłaciły, aby szukały one innych ewentualnych uczestników, a w zamian za to obiecuje im prowizję. I tak cała struktura „rozlewa się po Świecie”. Należy powiedzieć, że tego rodzaju piramidy finansowe z góry skazane są na niepowodzenie. Albowiem wypłacane zyski osobom które jako pierwsze do struktury dołączyły, są uzależnione od wpłat nowych uczestników. Gdy zaczyna ich brakować, rozpoczynają się problemy z wypłatą zysków, a nawet wpłaconych wcześniej środków, gdyż zwykle zostały już one zdefraudowane. Aż w końcu zniecierpliwione osoby, które wpłaciły pieniądze a nie mogą ich odzyskać zaczynają zgłaszać sprawę do organów ścigania i cała piramida się wali.
Jak rozpoznać piramidę finansową
Piramidę finansową można rozpoznać na kilka sposobów. Przede wszystkim, obiecuje się jej uczestnikom, ponadprzeciętne zyski. Ponadto przeglądając ofertę danej firmy, możemy domyślić się, że zyski są uzależnione od wprowadzenia do struktury kolejnych osób. Gdy coś takiego zauważymy, od razu w naszej głowie powinna „zapalić się lampka ostrzegawcza” i powinniśmy od takich ofert odchodzić jak najdalej. Dzięki temu nie stracimy pieniędzy, które często oszczędzaliśmy całymi latami.
Najbardziej znane piramidy finansowe
Do najbardziej znanych piramid finansowych na Świecie, należy struktura zorganizowana przez Barnadra Madoffa. Do swoich struktur „ściągał” on bogatych inwestorów, którzy jak wykazało śledztwo, wpłacili do niej około 65 mld dolarów. Gdy sprawa wyszła na jaw, okazało się że w piramidę tę zainwestowało ponad 5 tyś osób.
Duża piramida finansowa działała też w Rosji, a jej twórcą był Siergiej Mawrodi. Gdy upadła, okazało się, że pieniądze do niej wpłaciło około 5 mln Rosjan, a wpłaty w sumie opiewały na kwotę 150 mln dolarów.
Z piramidami finansowymi mieliśmy też do czynienia w Polsce. Pierwszą z nich była tzw. Bezpieczna Kasa Oszczędności, której twórca Lech Grobelny obiecywał niezwykle wysokie oprocentowanie lokat. Stanisław Kotarba, założył Galicyjski Trust Kapitałowo – Inwestycyjny. Nie możemy też zapomnieć o ostatniej aferze, czyli firmie Amber Gold. Firma ta obiecywała wysokie oprocentowanie założonych u nich „lokat”, ale gdy przestały wpływać nowe środki do struktury, po prosu stała się niewypłacalna.
Ja to się czasem dziwę ludziom, którzy dają się do takiej piramidy wciągnąć. A tym z Amber Gold, to wcale nie współczuje. Przecież każdy kto wpłaca do takich firm kasę, musi chociaż chwilę się zastanowić, czy jest to bezpieczne. I nie mówcie mi, że często starsze osoby wpłacały tam pieniądze, a one się w tym wszystkim nie do końca orientują. Jak tak jest, to wystarczy się kogkolwiek spytać, z rodziny, kolegów, czy nawet iść do banku i spytać Pani w okienku. Na pewno szysbko by dostali odpowiedź.
Szykuje się kolejna piramida finansowa, tyle że trochę się opiera o popularność kryptowalut… mowa o DasCoinie, także jeżeli chce ktoś wejść w tej projekt, to musi wiedzieć, ze nie spełnia on nawet definicji kryptowaluty (jest zarządzany centralnie, nie można go przesyłać między sobą, nie widnieje na żadnej giełdzie)… Masakra, Dascoin STOP! Kolejni ludzie znowu potracą pieniądze przez zaślepionych DAS naganiaczy