wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Na czym polega skuteczne flipowanie

W języku polskim flip pojawił się od angielskiej nazwy „house flipping”. W dzisiejszym artykule przeczytasz o tym, czym jest flipping oraz kilka wskazówek, jak skutecznie przeprowadzić cały ten proces.

Czym jest flip?

Flip jest transakcją szybkiej sprzedaży mieszkania. Polega to na okazyjnym, tanim zakupie nieruchomości. Wartość zakupionej nieruchomości można podnieść poprzez remont. Mieszkanie może zatem odsprzedaż w stanie w jakim jest lub też wyremontować i następnie odsprzedać.

W dużym skrócie jest to zakup okazyjny i sprzedaż z zyskiem.

Sposobów na odnalezienie okazji jest wiele. Nie zalecane jest jednak poszukiwanie w Internecie, ponieważ tam okazji wyszukują nie tylko inwestorzy, ale również osoby, które chcą jak najtaniej zakupić mieszkanie na własne cele. Sztuką zatem jest poszukiwanie okazji, tam gdzie inne osoby ich nie dostrzegają. Mogą to być na przykład przetargi lub też zakupywanie od osób, które mają zadłużone mieszkanie. Najlepszymi okazjami są mieszkania, w których występują problemy techniczne lub też prawne. Z tego względu, że rzadko kto jest zainteresowany zakupem takich mieszkań. Dla wielu inwestorów im problem prawny jest większy tym lepiej.

Przed zakupem takiego mieszkania należy sprawdzić kilka dokumentów nieruchomości. Po pierwsze akt prawa własności, po drugie kwestia zadłużenia u zarządcy nieruchomości lub spółdzielni, po trzecie księga wieczysta jest to podstawowy dokument, który większość mieszkań posiada. W ten sposób inwestor sprawdza czy nie ma wpisu komornika, urzędu skarbowego czy jakiejkolwiek egzekucji. Jeśli sprzedający nabył mieszkanie na przykład w spadku to wiąże się to z koniecznością wglądu to innych dokumentów. Takim dokumentem jest na przykład zaświadczenie z urzędu skarbowego, o tym, że podatek od nieruchomości został uregulowany.

Kupując mieszkanie zadłużone najczęściej inwestor reguluje długi sprzedającego i nabywa bezpiecznie mieszkanie.

Skuteczne flipowanie

Każda osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, może rozpocząć od flipowania. Mitem jest to, że aby rozpocząć flipowanie należy mieć bardzo duży kapitał. Aby cały proces flipowania się opłacał to wartość sprzedawanego mieszkania powinna być niższa o dwadzieścia, a nawet trzydzieści procent od ceny rynkowej. Przed zakupem warto określić minimalny zysk – może to być trzydzieści czy też dwadzieścia tysięcy złotych. Jeśli po szczegółowych wyliczenia osiągnięty zysk okaże się znacznie niższy nie warto inwestować w taką nieruchomość.

Większość mieszkań nadaje się na flipa. Przed zakupem warto jednak zaciągnąć informacji jakie mieszkania w danym rejonie czy też mieście najlepiej się sprzedają i zakupić mieszkanie o zbliżonym metrażu. Najczęściej inwestorzy, którzy kupują mieszkania na flipa zakupują te, które są w fatalnym stanie, które wymagają generalnego remontu. Często oprócz remontu inwestorzy dokonują w miarę możliwości zmiany układu pomieszczeń w mieszkaniu na bardziej atrakcyjną.

House flipping ma swoje źródło w Stanach Zjednoczonych, a samo flip oznacza pstryknięcie. Pojęcie to ma oddawać szybkość transakcji, a tym samym szybki zysk. Aby taki zysk osiągnąć należy dobrze wyliczyć koszty oraz realnie ocenić po jakiej cenie uda się sprzedać nieruchomość.

Więcej informacji

Dowiedz się więcej na stronie Konsorcjum Finansowe – sprawdź, na czym polegają pożyczki pod zastaw nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *