poniedziałek, 14 październikaTwój portal finansowy!
Shadow

Rodzaje i zasady funkcjonowania kryptowalut

Pod pojęciem kryptowaluty (waluty kryptograficznej, wirtualnej monety, cyfrowej waluty) rozumie się rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptografii. Przechowuje on wszelkie informacje na temat stanu posiadania umownych jednostek, co jest związane z poszczególnymi portfelami, tak by kontrolę nad portfelem miał tylko i wyłącznie posiadacz danego mu prywatnego klucza. Niemożliwe jest dwukrotne wydanie takiej samej jednostki. Kryptowaluta jest więc szczególnym rodzajem wirtualnej waluty.

Podstawowe informacje o zasadach stosowania kryptowaluty

Waluta wirtualna nie jest uznawana przez większość państw jako jednostka walutowa czy pieniądz elektroniczny. W związku z tym tworzenie jednostek w ramach danego systemu algorytmu jest w stu procentach legalne. W Unii Europejskiej kryptowaluty uznane są za prawny środek płatniczy. W związku z tym są np. zwolnione z podatku VAT. W pozostałych rejonach świata kryptowaluta nie korzysta z ulg podatkowych, które przysługują handlowi walutą.

Różne rodzaje kryptowalut

Obecnie najczęściej wykorzystywaną kryptowalutą jest bitcoin. Jednak nie jest on jedyną odmianą wirtualnej waluty. Obok niego istnieje ponad kilka tysięcy innych kryptowalut tzw. altcoinów – a więc coinów alternatywnych, w tym np. waluty Ethereum, Monero, Litecoin, Stellar, XRP, Binance Coin, TRON, VeChain, EOS, Cardano. Kryptowaluty mogą realizować różne cele. Funkcjonują one na specjalnych giełdach, które przeważnie korzystają na rozmaitych odmianach technologii blockchain (tzw. łańcuch bloków, który zapewnia bezpieczeństwo waluty wirtualnej).

Obecnie wciąż powstają coraz to nowe kryptowaluty, których kod źródłowy jest oparty o wolne oprogramowanie. Może je pobrać każdy, tworząc własną monetę. Finansową stronę kryptowaluty reguluje tzw. procedura ICO, a więc pierwsza oferta monet. Ma ona na celu gromadzenie kapitału początkowego, który będzie dalej służył dalszemu rozwojowi systemu. Ostatnimi czasy jest także popularna procedura IEO, czyli zbiórka pieniędzy na rozwój projektu za pomocą giełd kryptowalut. Oprócz bitcoin bardzo popularne kryptowaluty to np. ripple, bitcoin cash czy litecoin.

Kopanie kryptowalut

Tak samo jak pieniądze, kryptowaluty także się wytwarza. W tradycyjnym świecie odpowiada za to mennica. W świecie kryptowalut stoją za tym górnicy, którzy wykonując pracę związaną z zabezpieczaniem sieci i potwierdzaniem transakcji otrzymują wynagrodzenie w postaci nowo wytworzonych kryptowalut. Maksymalna ilość kryptowalut jest praktycznie zawsze ograniczona. W przypadku bitcoina jest to 21 000 000 monet i liczba ta nigdy nie będzie większa. Oznacza to, że w pewnym momencie bitcoin będzie walutom deflacyjną, tj. na rynku będzie ich ograniczona ilość. Jest to element, który może wpływać na rosnącą cenę bitcoina.

Kopanie kryptowalut polega na uruchomieniu dedykowanych programów, które wykorzystują moc procesorów CPU i/lub GPU w celu wykonywania skomplikowanych zadań matematycznych. Istnieje możliwość kopania kryptowalut w warunkach domowych. Może do tego posłużyć np. GamerHash.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *