wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak obliczyć zwrot z inwestycji z kryptowalut?

Inwestycja w kryptowaluty to coraz popularniejsza forma lokowania pieniędzy, szczególnie w ostatnich latach. Jednym ze sposobów, by obliczyć opłacalność takiej inwestycji, jest skorzystanie z kalkulatora kryptowalut. Jednak zanim przejdziemy do inwestowania, warto zadbać o dobrą znajomość podstaw. W tym artykule pokażę Ci, jak obliczyć zwrot takich inwestycji i jakich narzędzi możemy do tego użyć.

Czym są kalkulatory kryptowalut?

Kalkulator kryptowalut to narzędzie, które pozwala obliczyć, ile zysku lub straty moglibyśmy ponieść, inwestując określoną kwotę w wybraną kryptowalutę. Aby skorzystać z kalkulatora, wystarczy wprowadzić do niego kilka prostych danych, takich jak:

 • kwota, jaką chcemy zainwestować;
 • aktualny kurs lub po prostu kryptowaluta
 • cena sprzedaży
 • opłata od wejścia (zakupu) i wyjścia (sprzedaży)

Na podstawie tych danych kalkulator obliczy, ile pieniędzy moglibyśmy zarobić lub stracić, inwestując w dany sposób. To bardzo przydatne narzędzie dla osób, które chcą dowiedzieć się, czy dana inwestycja jest dla nich opłacalna, oraz dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty.

Pamiętajmy jednak, że kalkulator kryptowalut to tylko narzędzie, które pozwala nam oszacować potencjalne zyski lub straty z inwestycji. Nie jest on w stanie przewidzieć przyszłych zmian na rynku, dlatego warto pamiętać, że inwestowanie w kryptowaluty zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi informacjami i skonsultować się ze specjalistą.

W jaki sposób sprawdzić potencjalną rentowność kryptowaluty? 

Pomijając takie informacje, do których zazwyczaj nikt nie ma dostępu jak np. dogadywanie się ze sobą wielorybów (dużych graczy na giełdzie), to istnieje wiele ważnych cech, na które warto zwrócić uwagę. Do oceny oraz do analiz opłacalności danej kryptowaluty mogą zostać wykorzystane metody dynamiczne, czyli:

 • Odchylenie standardowe dziennej stopy zwrotu
 • Średnia dzienna stopa zwrotu, 
 • Współczynnik zmienności stopy zwrotu

Potem na bazie np. okresu kilku lat możemy wyciągać na bazie tych czynników różnice występujące w danych krypto. W ten sposób możemy sprawdzić, czy zachodzą jakieś zależności i na tej podstawie obliczyć potencjalną opłacalność. 

Jakie czynniki wpływają na zwrot inwestycji?

Kryptowaluty są formą cyfrowej waluty, która zyskała popularność w ostatnich latach ze względu na jej potencjał do generowania zysków dla inwestorów. Jednak jak w przypadku każdej inwestycji, istnieje ryzyko straty pieniędzy. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć czynniki, które mogą wpływać na zwrot inwestycji w kryptowaluty. Oto kilka kluczowych czynników:

 1. Popyt i podaż: Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, popyt i podaż mają ogromny wpływ na cenę kryptowalut. Jeśli popyt na konkretną kryptowalutę jest duży, a podaż mała, cena może wzrosnąć, co oznacza, że inwestycja może przynieść zysk. Natomiast jeśli podaż jest duża, a popyt mały, cena może spaść, co prowadzi do strat dla inwestorów.
 2. Technologia: Kryptowaluty opierają się na technologii blockchain, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i niezawodność systemu. Jeśli technologia ta jest stabilna i rozwija się w szybkim tempie, może to wpłynąć pozytywnie na cenę kryptowalut i przyczynić się do wyższego zwrotu inwestycji.
 3. Adopcja przez instytucje finansowe: Jeśli kryptowaluty są coraz bardziej akceptowane przez instytucje finansowe i firmy, może to prowadzić do wzrostu zaufania do tej formy waluty i w konsekwencji do wzrostu cen.
 4. Regulacje rządowe: Ciągłe informacje rządowe dotyczące kryptowalut mogą mieć znaczący wpływ na ich popularność i cenę (Chiny straszące, że ograniczą rynek kryptowalut w kraju, jest tego dobrym przykładem). 
Podsumowanie

Tak jak przy każdym inwestowaniu bardzo ważne jest dokładnie planowanie. Nie dawaj się chwili, tylko staraj się kalkulować, czy dana inwestycja się opłaca. Dzięki opisanym tutaj metodą będzie to na pewno dla Ciebie łatwiejsze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *