sobota, 23 wrześniaTwój portal finansowy!
Shadow

Czym są kryptowaluty, jaka jest ich historia i czy warto w nie inwestować?

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która jest zabezpieczona za pomocą kryptografii. W kryptowalutach kryptografia jest wykorzystywana m.in. do potwierdzania transakcji, kontrolowania rezerw walutowych i szyfrowania kont użytkowników. Kryptowaluty są oparte na technologii blockchain, a więc są całkowicie cyfrowe. Technologia blockchain zapewnia kryptowalutom wiele korzyści. Największymi zaletami kryptowalut są niezawodność, bezpieczeństwo i szybkie transfery pieniężne.

Technologia blockchain to technologia, która pozwala różnym stronom w blockchainie tworzyć i utrzymywać rozproszone i współdzielone bazy danych. Decentralizacja blockchain odbywa się poprzez przechowywanie danych w sieci peer-to-peer blockchain. Blockchainy oferują wiele różnych korzyści, takich jak bezpieczeństwo i niezawodność.

W 2017 r. wiele osób po raz pierwszy usłyszało o kryptowalutach. Rok 2017 był dobrym rokiem dla kryptowalut, gdy zaczęły zdobywać coraz więcej miejsca na kolumnach w tradycyjnych mediach. Wiele osób zauważyło, że cyfrowe waluty jak np. Ethereu, i stojąca za nimi technologia blockchain mogą stanowić rozwiązanie wielu problemów świata rzeczywistego. Niektóre z kryptowalut koncentrują się na konkretnym celu lub celach, takich jak zwiększenie prywatności użytkowników (Monero), stworzenie platformy do tworzenia własnych aplikacji (Ethereum, Cardano) lub nagradzanie twórców treści.

Każdy może stworzyć swoją własną kryptowalutę. O ich cenach decyduje rynek, a jeśli na jakąś walutę wirtualną nie ma popytu, jej cena również pozostanie niska. Najpopularniejsze kryptowaluty zazwyczaj mają na celu rozwiązanie pewnych problemów występujących w świecie rzeczywistym.

Historia kryptowalut

Pierwsza kryptowaluta, Bitcoin, została stworzona w 2009 roku i była odpowiedzią na kryzys finansowy z 2008 roku. Bitcoin został wypuszczony na rynek przez nieznaną osobę lub grupę posługującą się nazwiskiem Satoshi Nakamoto. Po raz pierwszy ludzie mieli dostęp do waluty wyposażonej w prawdziwie w pełni zdecentralizowaną administrację.

Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoina w najlepszym możliwym momencie. Bitcoin jest odpowiedzią na kryzysy gospodarcze, które go poprzedziły. Z biegiem lat popularność Bitcoina rosła. Bitcoin pokazał również, że istnieje wyraźne zapotrzebowanie na nowy system walutowy.

Bitcoin należy do pierwszej generacji kryptowalut. Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta na rynku kryptowalut (kliknij w ten link aby dowiedzieć się jak kupić ETH), należy do drugiej generacji kryptowalut. W przeciwieństwie do Bitcoina, Ethereum jest kompletnym ekosystemem i można na nim zaprogramować niemal wszystko. Większość kryptowalut, które pojawiają się obecnie na rynku, należy do trzeciej generacji kryptowalut. Kryptowaluty trzeciej generacji (jak na przykład XRP, znane również jako Ripple) są bardziej zaawansowane technicznie niż poprzednie generacje .

Kryptowaluty jako inwestycja

Wartość kryptowalut jest określana przez popyt i podaż. Rynek kryptowalut jest wciąż bardzo młody, dlatego wartości kryptowalut mogą ulegać znacznym wahaniom w krótkim okresie czasu.

Maksymalna liczba jednostek monet w prawie wszystkich kryptowalutach jest ograniczona. W przypadku walut tradycyjnych (np. euro i dolar) sytuacja jest zupełnie inna. Wartość walut tradycyjnych jest silnie uzależniona od decyzji banków centralnych. W dłuższej perspektywie polityka pieniężna banku centralnego będzie prowadzić do inflacji. Kryptowaluty są całkowicie odporne na politykę monetarną banków centralnych. Z tego powodu kryptowaluty stanowią dobrą alternatywę dla obecnego systemu finansowego.

Kryptowaluty mogą mieć wiele różnych zastosowań. Od czasu powstania pierwszej kryptowaluty, Bitcoina, na rynku kryptowalut pojawiły się tysiące różnych kryptowalut – Ethereum, Ripple (zainwestuj w XRP – zobacz jak), Cosmos. Ceny kryptowalut zależą przecież od ich popytu i podaży. Każda kryptowaluta ma swoje mocne i słabe strony. Kupując kryptowaluty, zawsze warto zapoznać się z przeznaczeniem tej waluty i innymi podstawowymi informacjami, aby upewnić się, że jest ona niezawodna i funkcjonalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *