wtorek, 23 lipcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy warto inwestować w kryptowaluty

Szukając sposobów na inwestycje, z całą pewnością wcześniej lub później spotkamy się z kryptowalutami. Pojawiły się one kilka lat temu i dla wielu osób stały się doskonałym źródłem dodatkowej gotówki. Ale czy warto w dalszym ciągu inwestować w kryptowaluty? Czy na kryptowalutach można jeszcze zarobić?

Krypotwaluty to nic innego jak wirtualne pieniądze. Nie spotkamy się z ich materialnym odpowiednikiem, jak w przypadku “normalnych: pieniędzy. Nie ma więc tu monet czy banknotów. Są tylko odpowiednie zapisy w systemach komputerowych. Kryptowaluty są przechowywane w wirtualnych portfelach, z których możemy przelewać je na inne konta. Co bardzo ważne, nad kryptowalutami nikt nie sprawuje nadzoru. W związku z czym, ich wartość jest określana tylko przez popyt i podaż. Jeżeli dużo ludzi chce je kupić – ich ceny wzrastają. Jeżeli ludzie je sprzedają – ich ceny zaczynają spadać. Kurs Bitcoina czy innych krypto waha się więc nieustannie. W ciągu jednego dnia, może się on zmienić nawet o kilka procent. Zarówno w górę jak i w dół. Daje to ogromne “pole manewru” dla inwestorów, którzy chcą na tych wahaniach kursowych zarobić. Czy jest to łatwe? Na pewno nie. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić.

Nikt nie potrafi z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić, jak będą zachowywać się krytpowaluty, tzn jaka będzie ich wartość. Zależy ona bowiem od wielu czynników, a poszczególny inwestor nie ma nią nią wielkiego wpływu. Może ona wzrastać lub spadać po wypowiedziach znanych w świecie finansów osób lub po próbach wprowadzenia kontroli nad nimi rządy poszczególnych krajów. To tylko przykłady potwierdzające, że bardzo ciężko jest przewidzieć jaka będzie ich wartość za kilka dni, czy nawet za kilka godzin. 

Aby zarobić na kryptowalutach, należy je tanio kupić i odpowiednio drogo sprzedać. Wydaje się to bardzo proste. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Albowiem jak stwierdzić, że cena danej kryptowaluty jest niska i nie będzie jeszcze spadać? Albo kiedy jest najwyższa i jest idealny moment na jej sprzedaż? Należy więc jasno powiedzieć, że chociaż na wirtualnych walutach można bardzo dużo zarobić, jest to inwestycja bardzo ryzykowna. Można ją porównać do inwestowania na rynku FOREX czy na Giełdzie Papierów Wartościowych. Takiej inwestycji należy poświęcić sporo czasu, by na bieżąco śledzić wydarzenia z giełd kryptowalutowych, trzeba mieć na temat krypto sporą wiedzę, a ponadto, musimy mieć nieco szczęścia, które pozwoli nam na godziwe zyski. Na pewno inwestowanie w kryptowaluty nie jest dla każdego. I należy dobrze się zastanowić, czy warto w taki sposób pomnażać swoje ciężko zarobione pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *