czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Kilka sposobów na inwestycje niewielkich kwot

Czy można inwestować mając do dyspozycji tylko niewielkie kwoty? Większość z nas myśli że nie i aby zostać inwestorem, musimy mieć dużo pieniędzy. Oczywiście jest to myślenie błędne. Inwestowanie możemy zacząć posiadając nawet niewielkie kwoty. Nie mamy w takim przypadku prawa myśleć że szybko się wzbogacimy, ale od czegoś należy zacząć. Z czasem, gdy będziemy mieli do dyspozycji więcej środków, możemy pomnażać je szybciej by osiągać większe zyski. Poniżej podamy kilka przykładów w co inwestować nasze pieniądze, jeśli nie mamy ich do dyspozycji zbyt dużo. 

Na początku musimy określić czy nasze inwestycje mają być “agresywne” i w związku z tym narażone na ryzyko, czy też będziemy wybierać mniejsze zyski, ale za to będziemy mieć pewność, że nasze pieniądze do nas wrócą. Skupimy się w tym tekście na “bezpiecznym inwestowaniu”, bo właśnie na takie zazwyczaj decydują się osoby, które nie dysponują dużymi środkami. 

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pomnażanie pieniędzy w bezpieczny sposób są lokaty bankowe. Są one w ofercie praktycznie wszystkich banków. Niestety oprocentowanie lokat nie jest zbyt wysokie. W związku z czym aby uzyskać jakiś zysk, musimy szukać lokat promocyjnych, których oprocentowanie jest wyższe. Wpłacając pieniądze do banku mamy pewność, że z całą pewnością do nas wrócą, gdyż są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. 

Kolejnym sposobem na bezpieczne inwestowanie,  mogą być Obligacje Skarbu Państwa. Rządy wielu krajów, w tym Polski, oferują je by załatać “dziurę budżetową” i mieć pieniądze do stabilnego zarządzania krajem. Zyski jakie z nich możemy uzyskać, z pewnością będa wyższe niż w przypadku lokaty a ich “pewność” jest także bardzo duża. Możemy w ten sposób zainwestować pieniądze nawet na 10 lat, co jest zresztą najbardziej opłacalnym kierunkiem. 

Jeżeli nie znamy się na inwestowaniu, a pomimo wszystko chcielibyśmy zacząć inwestować, możemy powierzyć nasze pieniądze specjalistom. W tym celu możemy wpłacić pieniądze do jakiegoś funduszu inwestycyjnego. Oferują one różne rodzaje fundusze od tych najbezpieczniejszych, do bardzo ryzykownych. Oczywiście początkujący zazwyczaj wybierają te pierwsze, by nie ryzykować swoich oszczędności. Jednakże w tym przypadku musimy liczyć się z pewnymi kosztami, jakie musimy ponosić w związku z “obsługą” naszych pieniędzy.

Jednym z najnowszych sposobów pomnażania niewielkich kwot są pożyczki społecznościowe. Po prostu pożyczamy nasze pieniądze innym osobom, za pośrednictwem specjalnych portali internetowych. Jest to nieco ryzykowny sposób gdyż nigdy nie mamy pewności że pożyczone pieniądze do nas wrócą, jednakże jeśli dobrze będziemy wybierać osoby którym pożyczymy pieniądze to ryzyko to znacznie spadnie. 

Oczywiście to nie jedyne przykłady inwestowania niewielkich kwot. Jest ich bowiem o wiele więcej i ciągle pojawiają się nowe. Ważne jednak jest by od czegoś zacząć, a z czasem, gdy będziemy mieli do dyspozycji więcej pieniędzy, będziemy mogli zainwestować je w kolejne produkty inwestycyjne.  

1 Comment

  • ewela

    Jak się ma niewiele to zazwyczaj się nie wychyla żeby i tego nie stracić… tak to działa. U mnie jak sie cos uzbierało to szlo na życie na co dzień. Teraz troche ewentualnie do emerytalnej składki do ppk ale zeby poza tym cos inwestowac to nie ma opcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *