czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak wycenić instrumenty finansowe?

Na całym świecie spotykamy tysiące instrumentów finansowych. Zgodnie z Ustawą o rachunkowości, instrumentami finansowymi są wszelkie kontrakty które wywołują powstanie aktywów finansowych z jednej strony i zobowiązania finansowego z drugiej strony kontraktu.  Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że zazwyczaj są one obarczone sporym ryzkiem. Czyli decydując się na zawarcie transakcji musimy zdawać sobie sprawę z tego, że możemy nasze pieniądze stracić. Ale z drugiej strony, możemy uzyskać spore zyski. I to właśnie z tego powodu wiele osób właśnie w ten sposób inwestuje swoje nadwyżki finansowe. Oczywiście spotykamy „bezpieczne” instrumenty finansowe (obligacje), ale jednak zdecydowana większość z nich do takich nie należy.

Wyróżnia się wiele rodzajów instrumentów finansowych. Spotykamy więc kontrakty terminowe, swapy akcyjne, swapy walutowe, opcje kupna czy sprzedaży instrumentów finansowych, prawa majątkowe i wiele innych. Ta różnorodność sprawia, że każda osoba która chce zainwestować swoje środki, znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.

Dosyć istotną sprawą związaną z instrumentami finansowymi jest ich wycena. Po co musimy wyceniać instrumenty finansowe? Przede wszystkim aby spełnić wymogi związane ze sprawozdawczością finansową. Ponadto jest ona niezbędna gdy chcemy dokonać „przeglądu” naszego portfela inwestycyjnego lub po prostu jakiś instrument kupić lub sprzedać. Czy taka wycena jest łatwa? Dla profesjonalistów na pewno nie jest to wielki problem. Dla początkujących na pewno może okazać się ona ciężkim „orzechem do zgryzienia”.

Jak powinna wyglądać profesjonalna wycena instrumentów finansowych? Powinna się ona składać z kilku etapów. Przede wszystkim musimy ustalić przedmiot wyceny. Następnie musimy zastanowić się jakie dane będą nam potrzebne. Gdy wiemy już co jest nam niezbędne, musimy te dane zebrać. Gdy mamy już wszelkie informacje, niezbędna jest ich analiza. Po jej zakończeniu, należy dokonać prezentacji wyników w raporcie, który powinien być dla wszystkich jasny i czytelny.

Aby w prawidłowy sposób dokonać wyceny instrumentów finansowych, musimy mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W ten sposób minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu, który może nas sporo kosztować. Dlatego aby tego błędu nie popełnić, lepiej zlecić to zadanie firmie, która oferuje usługi wyceny instrumentów finansowych. Jeśli zaufamy profesjonalistom, będziemy mieli pewność, że wycena została wykonana w prawidłowy sposób, co jest bardzo ważne z punktu widzenia sprawozdawczości finansowej i minimalizacji ryzyka inwestycyjnego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *