czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Dlaczego warto oszczędzać na Indywidualnym Koncie Emerytalnym

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że po zakończeniu aktywności zawodowej nie będziemy mogli liczyć na zbyt wysoką emeryturę ze Skarbu Państwa. Eksperci finansowi ostrzegają nas, że mogą one wynosić zaledwie 30-35% naszych ostatnich zarobków. Będzie więc to bardzo niska kwota, z którą ciężko będzie przeżyć. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na oszczędzanie, by mieć wystarczająca ilość pieniędzy, gdy przejdą na emeryturę. Jednym ze sposobów na to jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Dzięki nim, możemy zgromadzić pieniądze, które użyjemy po zakończeniu aktywności zawodowej. Zastanówmy się więc, jakie zalety ma Indywidualne Konto Emerytalne. 

Jedną z największych zalet związanych z Indywidualnym Kontem Emerytalnym jest brak konieczności płacenia podatków od zysków kapitałowych. Każdy kto oszczędza czy inwestuje pieniądze musi się liczyć z koniecznością opłacenia podatku w wysokości 19% od zysków. Jeśli oszczędzamy pieniądze w ramach IKE podatku tego nie musimy płacić. Oczywiście jestesmy zwolnieni z tego pod pewnymi warunkami. Pieniądze możemy wybrać po ukończeniu 60 lat, a ponadto pieniądze musimy na IKE wpłacać co najmniej w ciągu 5 lat oszczędzania. Mamy więc już jedną zaletę Indywidualnych Kont Emerytalnych. Inną jest możliwość dziedziczenia zgromadzonych pieniędzy. Jak to wygląda w praktyce? Otóż w przypadku śmierci osoby oszczędzającej pieniądze na IKE, środki są wypłacane osobie wskazanej w umowie lub też spadkobiercom. Musimy też wiedzieć, że dziedziczone pieniądze są wypłacane bez względu na to, czy oszczędzający zaczął je już wypłacać, czy też jeszcze nie. 

Każda osoba która chce założyć Indywidualne Konto Emerytalne ma ogromny wybór jeśli chodzi o instytucje które takie konta prowadzą. Mówimy tu o bankach, o Funduszach Inwestycyjnych czy o Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Możemy więc wybrać w jaki sposób będziemy pomnażać nasze pieniądze. Może to być inwestycja agresywna i wtedy wybieramy np fundusz akcji lub też ostrożna i wtedy wybieramy lokatę bankową. 

Dla wielu oszczędzających bardzo dużą rolę w oszczędzaniu odgrywa dostępność do gromadzonych pieniędzy. W ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego dostęp do konta jest nieograniczony. Co ważne, jeśli wybieramy środki z naszego konta po 12 miesiącach od jego założenia, nie musimy płacić żadnych prowizji czy innych kosztów. Po tym okresie bez kosztów możemy też przenosić nasze pieniądze pomiędzy instytucjami, jeśli uznamy że będzie ona lepiej inwestować nasze pieniądze. 

Czy warto oszczędzać pieniądze w ramach IKE? Na pewno tak. Indywidualne Konto Emerytalne na pewno pomoże nam w zgromadzeniu pieniędzy na emeryturę, które w tym czasie bardzo nam się przydadzą.

3 Comments

 • Karolka

  Czy z takiego oszczędzania coś naprawdę będzie? I żeby nie było, mam IKE w PZU ale z tego co widzę, to po roku mam mniej pieniędzy niż wpłciłem. A mam wybranu fundusz papierów dłużnych, więc ryzyko jest tu małe.

  • Kowal

   Coś w tym jest. Ja też wpłacam co miesiąc po 200 zł. I jak na razie widzę, pieniędzy mam mniej niż wpłaciłem. Opłaty, prowizje itp. Inwestuję też trochę w monety i banknoty i tu zyski są widoczne. Więc nie wiem czy nie zrezygnuje z IKE, bo to chyba nie ma sensu.

 • Ewa76

  Oszczędzanie w IKE opłaca się w długim przedziale czasowym. Jesli tylko mówimy o kilku latach, to na pewno to nie ma sensu. Podatek i tak trzeba będzie płacić, więc realne zyski będa małe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *