czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Podstawy inwestowania na Giełdzie

Giełda Papierów Wartościowych kusi wielu swoimi zyskami. Jeżeli dobrze zainwestujemy swoje pieniądze, okaże się, że nasze zyski mogą być bardzo wysokie. W związku z tym, wiele osób posiadających nadwyżki finansowe zastanawia się, czy nie zacząć je pomnażać właśnie za pomocą Giełdy Papierów Wartościowych. Czy takie zarabianie jest łatwe? Zdecydowanie nie. Gdyby tak było, każdy inwestował by swoje pieniądze na GPW i każdy liczyłby tylko swoje zyski. Ryzyko jest tu bardzo duże i można bardzo łatwo stracić swoje pieniądze. Jednakże dla wielu osób ryzyko nie jest tak istotne i postanawiają rozpocząć inwestowanie. Jeżeli i ty należysz do tej grupy, przeczytaj co trzeba zrobić, by „wejść” na Giełdę i na niej zarabiać.

Co to jest Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych, to miejsce gdzie możemy kupować lub sprzedawać różnego rodzaju papiery wartościowe. Zaliczamy do nich akcje, obligacje, prawa poboru itp. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku, a dzisiaj, jest jedną z największych Giełd w Europie Środkowej.

Jak zacząć inwestować na Giełdzie

Jeżeli chcemy rozpocząć inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych, musimy przede wszystkim poznać wszelkie mechanizmy, które nią kierują. Dlatego musimy przeczytać kilka artykułów na ten temat, poznać najważniejsze określenia z którymi podczas handlu się spotykamy (akcja, hossa, bessa, analiza techniczna, analiza fundamentalna itp.). Dowiedźmy się, jakie spółki wchodzą do poszczególnych indeksów giełdowych. Popatrz jak zachowują się akcje na przestrzeni dłuższego okresu czasu, jaki jest nimi obrót itp. Bez tej podstawowej wiedzy technicznej, nie ma co zaczynać inwestowania na GPW.

Otwórz konto demo

W sieci internetowej, możemy spotkać wiele stron, oferujących darmowe konta demo, na których możemy handlować na Giełdzie wirtualnymi pieniędzmi. Wszelkiego rodzaju transakcje, będziemy mogli zawierać jak w prawdziwym świecie, jednakże nie będziemy narażać się na ewentualne straty spowodowane nietrafnymi inwestycjami. Oczywiście wirtualne będą też nasze ewentualne zyski. Takie konto demo pozwoli nam poznać wszelkie mechanizmy działające na Giełdzie a co ważne, taka nauka nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Otwórz rachunek maklerski

Aby móc kupować i sprzedawać akcje notowane na Giełdzie, musimy mieć otwarty rachunek maklerski. Mówiąc najprościej, jest to konto na którym zapisywane są wszelkie informacje o naszych transakcjach i o ilości akcji które posiadamy. Aby więc kupić akcje, musimy nasze konto maklerskie zasilić odpowiednią ilością pieniędzy i następnie zlecić kupno. Rachunek maklerski, możemy otworzyć w banku czy w biurze maklerskim.

Zacznij kupować i sprzedawać akcje

Jeżeli mamy już otwarty rachunek maklerski, nic nie stoi już na przeszkodzie, aby dokonywać zakupów akcji. Cały problem z inwestycjami na giełdzie związany jest z tym, by wybrać na zakup te akcje, które są tanie i prawdopodobnie w przyszłości ich wartość wzrośnie. Nie ma nigdzie odpowiedzi, jak będą zachowywać się poszczególne papiery wartościowe, więc ich zakup zawsze wiąże się z ryzykiem. W związku z tym kupując i sprzedając akcje, możemy albo dużo zarobić, albo dużo stracić. Na pewno więc inwestycja na Giełdzie, nie jest wskazana dla osób, o słabych nerwach.

Czy warto inwestować pieniądze na Giełdzie Papierów Wartościowych? Każdy sam musi sobie na to pytanie odpowiedzieć. Z całą pewnością jest to inwestycja bardzo ryzykowna, więc należy się dobrze zastanowić, czy warto w ten sposób pomnażać nasze pieniądze.

1 Comment

  • Rovena

    Mam znajomego, który stracił na Giełzie cały swój majątek. A trochę tego miał, bo miał nieźle prosperującą firmę transportową. Teraz musi zaczynać z wszystkim od nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *