poniedziałek, 29 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Podstawowe pojęcia związane z Giełdą

O Giełdzie mówi się bardzo dużo, zwłaszcza że można na niej sporo zarobić. Oczywiście można też i sporo stracić, ale o tym mówi się o wiele mniej. Podczas różnego rodzaju rozmów na temat Giełdy, fachowcy posługują się specyficznym językiem i określeniami, które nie są do końca zrozumiałe przez wszystkich. Poniżej w jasny i czytelny sposób postaramy się opisać podstawowe pojęcia związane z Giełdą, aby nieco więcej osób wiedziało, co one znaczą.

Akcja – to rodzaj papieru wartościowego. Każdy, kto posiada akcje spółki akcyjnej, staje się współwłaścicielem jej majątku. Posiadając akcje, możemy mieć wpływ na jej zarządzanie, a także mamy prawo do części zysku firmy. Zdecydowana większość giełdowych graczy, kupuje jednak akcje by na nich zarobić, a nie po to by mieć wpływ na rozwój firmy. Starają się więc oni kupić akcje danej firmy gdy są one tanie, by sprzedaż je gdy ich wartość wzrośnie.

Bessa – czas na Giełdzie, gdy wartość większości akcji spada. Często słyszymy, że na Giełdzie panuje trend spadkowy lub „rynek niedźwiedzia”. Akcje w tym czasie są raczej sprzedawane i przez to ich wartość spada.

Biuro maklerskie – jest to instytucja, która prowadzi rachunki inwestorów i zapewnia kompleksową ich obsługę (przyjmuje zlecenia, rozlicza transakcje).

Blue chips – jako blue chips określane są spółki, które posiadają największą kapitalizację i mają największe obroty na Giełdzie. Zwykle są one uwzględnione w podstawowych indeksach giełdowych.

Cena emisyjna – cena akcji danej firmy, jaka obowiązuje na rynku pierwotnym.

Dywidenda – część zysku firmy, która jest przeznaczana na wypłaty dla akcjonariuszy. O jej wysokości decyduje walne zgromadzenie akcjonariuszy danej firmy, które min zastanawia się co zrobić z wypracowanym zyskiem. W krajach Europy Zachodniej i USA, dywidenda jest bardzo często wypłacana przez spółki obecne na Giełdzie. Naszym kraju tylko niewielka ich część, dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Na szczęście, powoli zmienia się to i coraz częściej słyszy się, że spółki wypłacają dywidendy

Hossa – czas na Giełdzie, gdy wartość większości akcji wzrasta. Mówi się, że wtedy, że na Giełdzie mamy trend wzrostowy lub „rynek byka”. Akcje w tym czasie są chętnie kupowane, a przez to ich wartość wzrasta.

Indeks – wskaźnik którego wartość jest zależna od cen wszystkich lub wybranych spółek giełdowych. Indeksy tworzy się, by lepiej analizować sytuację na rynku giełdowym, zarówno kompleksowo, jak i w poszczególnych „grupach”. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mamy kilka indeksów. Są to min.:

  • WIG 20 – w jego skład wchodzi 20 największych spółek, jakie są notowane na Giełdzie.
  • mWIG40 – w jego skład wchodzi 40 spółek o średniej wielkości, które są notowane w systemie notowań ciągłych
  • WIG – indeks, w którym notowane są wszystkie spółki obecne na giełdzie w Warszawie,
  • TechWIG – indeks, do którego zaliczamy spółki z sektora teleinformatycznego (ich wielkość nie ma tu znaczenia)

 

Kapitalizacja – jest to wartość wszystkich akcji danej spółki, według ostatniego kursu giełdowego.

Prospekt emisyjny – jest to dokument, który musi przygotować każda spółka, „wchodząca” na Giełdę. Muszą w nim być zawarte szczegółowe informacje na temat sytuacji finansowej i prawnej spółki, planów inwestycyjnych itp. Prospekt taki musi być przygotowywany także gdy spółka obecna już na Giełdzie, chce wyemitować nowe akcje.

Spread – jest to różnica pomiędzy zleceniem o najwyższej cenie akcji danej firmy, a zleceniem o najniższej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *