poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy warto inwestować w akcje?

Posiadając nadwyżki finansowe, zastanawiamy się często co zrobić, aby je w jakiś sposób pomnożyć. Jeżeli chcemy to zrobić, mamy na to wiele sposobów, od tych mało ryzykownych, do tych które mogą sprawić, że nasze pieniądze stracimy. Jak wiemy, jeżeli postanowimy inwestować w sposób bezpieczny, nasze zyski nie będą zbyt wysokie. Natomiast inwestycje ryzykowne, mogą nam przynieść wysokie zyski. Ale najważniejsze jest to słowo „mogą”. Wcale nie jest powiedziane, że dzięki nim znacznie powiększymy nasz majątek. Co więcej, nasze pieniądze możemy stracić.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na większe ryzyko i większe zyski, najczęściej za nasze pieniądze kupujemy akcje. Są one emitowane przez wiele firm, a przychód uzyskany z ich sprzedaży jest często przeznaczany na rozwój firmy. Obrót akcjami jest bardzo dobrze zorganizowany, dzięki działaniu Giełdy Papierów Wartościowych, gdzie można akcje kupować lub sprzedawać. Dlaczego uważa się, że inwestowanie w akcje jest bardzo ryzykowne? Albowiem ich ceny nieustannie się zmieniają. A właściciele akcji mają niewielki wpływ na to, czy cena danego papieru będzie rosła czy też spadała. Jest ona uzależniona przede wszystkim od kondycji danego przedsiębiorstwa, ale także i od danych makroekonomicznych, czy też od danych płynących z branży. W związku z tym każdy kto posiada akcje, nie jest pewien czy za kilka minut ich cena nie spadnie, gdyż okaże się że jakiś czynnik wpływający na wycenę firmy zmienił się na niekorzyść i w związku z tym część osób będzie chciała sprzedać posiadane przez siebie akcje. Oczywiście możemy mieć sytuację odwrotną i nasze akcje mogą na skutek jakiegoś czynnika zwiększyć swoją wartość i w takim przypadku zyskujemy.

Na pewno się więc zastanawiać, czy warto w akcje inwestować. I chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zwłaszcza, że kupować akcje możemy na dwa sposoby. Po pierwsze, możemy „grać” na Giełdzie, ciągle kupując i sprzedając akcje. Po drugie, możemy zakup akcji traktować jako inwestycję długoterminową. W takim przypadku kupujemy akcję i „trzymamy” je w naszym portfelu bez względu na to, co się z nimi dzieje. Jak pokazują statystyki, to drugie rozwiązanie jest bardziej opłacalne (chociaż nie zawsze). Dlatego eksperci polecają właśnie ten sposób pomnażania swoich pieniędzy, oczywiście jeśli zdecydujemy się na to ryzykowne rozwiązanie. I oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nigdy nie będziemy wiedzieć, czy nasz wybór był odpowiedni i czy naszych pieniędzy nie stracimy. Dlatego też nie każdy decyduje się na ten sposób inwestowania.

1 Comment

  • Ewa

    Na pewno w akcje nigdy bym nie zainwestowała. Za duże ryzyko. Na akcjach zarabiają tylko duże podmioty, które często dogadują się między sobą, a my szaraczki tylko tracimy kasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *