wtorek, 18 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Fundusze inwestycyjne – czy są bezpieczne?

Wiele osób ma oszczędności, które chcieliby pomnożyć. Jednakże nie każdy ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, by zainwestować je w sposób przynoszący nam zyski. Oczywiście możemy wpłacić pieniądze do banku na lokatę, ale zyski jakie z takiej “inwestycji” uzyskamy często będą niższe niż inflacja, a więc realnie nasze pieniądze stracą na wartości. Możemy sami szukać możliwości pomnożenia naszych środków, jednakże będziemy musieli poświęcić sporo naszego czasu. Może więc lepiej będzie powierzyć to zadanie specjalistom, których zatrudniają fundusze inwestycyjne?

Na początku powiedzmy, co to są fundusze inwestycyjne. Są to swoiste “firmy”, które do których możemy wpłacać pieniądze, a one starają się je pomnażać. Oczywiście za swoje usługi pobierają prowizję, gdyż muszą w jakiś sposób zarabiać. Fundusze inwestycyjne zatrudniają finansowych specjalistów, którzy o inwestycjach wiedzą (a przynajmniej powinni wiedzieć) wszystko. Ich zadaniem jest taka lokacja wpłaconych środków, aby przynosiły jak największe zyski. Możliwości zarabiania mają fundusze mają ogromne, gdyż istnieje wiele produktów inwestycyjnych. Muszą więc tylko wybrać te, które pozwolą zarobić. Jak większość z nas zdaje sobie sprawę, jest produkty inwestycyjne są obarczone różnym stopniem ryzyka. Jedne są bezpieczne, w przypadku innych ryzyko jest bardzo duże.

Fundusze inwestycyjne, a raczej zatrudnieni w nich specjaliści inwestują nasze pieniądze zarówno w produkty bezpieczne, jaki w te ryzykowne. Dlatego też nigdy nie wiemy do końca jaki wynik osiągnie fundusz do którego wpłaciliśmy pieniądze. A czy istnieje ryzyko, że zainwestowane środki przepadną? Jak najbardziej. Jeżeli fundusz źle wybierze i wpłaci nasze pieniądze w niewłaściwy instrument finansowy, to po prostu je straci. I nie będziemy mogli ich odzyskać. Jest to nasze ryzyko, związane z funduszami inwestycyjnymi. A czy istnieje jakiś fundusz, który jest całkowicie bezpieczny? Otóż takowego nie ma. Fundusze inwestycyjne w przeciwieństwie do lokat bankowych nie są zabezpieczone przez żaden fundusz, więc gdy ponoszą one stratę, tracimy także i my. Możemy oczywiście w jakiś sposób zabezpieczyć się, inwestując nasze pieniądze w różne subfundusze czy też nawet wpłacając pieniądze do różnych funduszy inwestycyjnych. W takim przypadku, nawet gdy część naszych środków stracimy, pozostała będzie przynosić nam zyski.

Czy warto więc korzystać z usług funduszy inwestycyjnych i dzięki nim próbować pomnażać nasze oszczędności? Oczywiście każdy z nas musi podjąć co do tego decyzję w sposób samodzielny. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nasze środki nigdy nie będą do końca bezpieczne i jeżeli fundusz podejmie złą decyzję, możemy je stracić. Ale z drugiej strony, fundusze mogą nam przynieść spore zyski, których nie moglibyśmy osiągnąć inwestując samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *