Nie do końca wiadomo, skąd się wzięło określenie “spółek memowych” (“meme stocks”), jednak wiadomo, że powstało ono w 2021. Akcje są określane jako “memowe” (meme stock), kiedy ich cena gwałtownie wzrasta w oparciu o nic więcej niż szum w mediach społecznościowych. Mówiąc dokładniej, inwestorzy indywidualni wykorzystują platformy mediów społecznościowych do tworzenia szumu wokół akcji, co powoduje szał zakupów i gwałtowny wzrost kursu. Dość szybko cena akcji przestaje reprezentować jej faktyczną wartość.
Potencjał ogromnych zysków sprawił, że koncepcja meme stock stała się popularna wśród dużej liczby młodszych inwestorów, zazwyczaj młodszych Millennialsów i członków Gen Z.
Oprócz młodego wieku, inwestorów meme stock łączą jeszcze dwie inne cechy. Są oni zakorzenieni w mediach społecznościowych i zmotywowani ideą szybkiego i bardzo zyskownego inwestowania za pomocą handlu krótkoterminowego. Dwie główne sieci mediów społecznościowych, które napędzają spółki memowe / meme stocks to Reddit i Twitter. Ten pierwszy posiada nawet specjalne podkategorie poświęcone inwestowaniu w meme stocks jak np. WallStreetBets.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na fenomen popularności spółek memowych jest wzrost popularności aplikacji inwestycyjnych, które oferują transakcje bez prowizji. Doskonałym przykładem jest Robinhood, który był pionierem handlu bez prowizji i ostatecznie zmusił duże domy maklerskie do wyeliminowania ich struktur prowizyjnych. Firma istnieje zaledwie kilka lat, a już ma 22,5 miliona miesięcznych użytkowników w drugim kwartale 2021 roku. Inne również popularne typy aplikacji nie pobierające prowizji za handel akcjami to Revolut czy Degiro.
Dzięki swojej bezprowizyjnej strukturze, przyjaznej dla użytkownika platformie oraz możliwości handlu akcjami frakcyjnymi, powyższe aplikacje są idealną platformą dla graczy zainteresowanych inwestycjami w spółki memowe.
Połączenie grup inwestycyjnych w mediach społecznościowych i szybkich, bezprowizyjnych transakcji na platformach takich jak Robinhood służy jako fundament dla handlu akcjami meme.
Co napędza ceny akcji spółek memowych?
Ceny akcji spółek memowych rosną w odpowiedzi na nagłe zainteresowanie akcjami ze strony grup influencerów czy ogromnych społeczności takich jak Reddit.
Zainteresowanie influencerów lub grupy mediów społecznościowych akcjami może być zainspirowane uczuciem lub sympatią do danej spółki. Na przykład, grupa może zdecydować, że rynek niesprawiedliwie karze akcje konkretnej firmy doprowadzając do obniżenia jej wartości poprzez tzw. shortowanie, czyli grę na spadki. W odpowiedzi będą kupować akcje tej spółki i napędzać popyt poprzez organizowanie masowych wykupów akcji przez dziesiątki czy nawet setki użytkowników
Jakie są przykładowe spółki memowe?
Zjawisko meme stock rozpoczęło się na początku 2021 roku. Dwie z najbardziej rozpoznawalnych akcji meme to AMC Entertainment Holdings Inc (spółka macierzysta AMC Theatres), oraz GameStop.
Poniżej znajduje się wykres cen z Yahoo! Finance dla AMC, który wyraźnie ilustruje siłę ruchu meme stock. W krótkim okresie czasu (praktycznie kilka dni) cena akcji wzrosła z ok. $10 do $60 osiągając 600%!
Gamestop (GME) pokazał inny wzór, ale wydaje się być faworytem wśród uczestników meme stock. Wygląda na to, że strategia “meme” została zastosowana w przypadku tych akcji wielokrotnie w bieżącym roku.