Najogólniej rzecz biorąc, fundusze inwestycyjne są formą lokowania i inwestowania środków finansowych, które zostały wpłacone przez osoby fizyczne czy prawne. Dzięki temu, nawet jeśli każda z osób wpłacających zainwestuje niewielką sumę pieniędzy, to w sumie zbierze się wystarczająca ilość środków, aby zainwestować je i uzyskać wyższe zyski niż np. na tradycyjnych lokatach bankowych.
Funduszami inwestycyjnymi zarządzają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które zatrudniają odpowiednio wykształconych i posiadających odpowiednie wykształcenie fachowców, których zadaniem jest takie inwestowanie zgromadzonych środków, aby zyski z inwestycji były jak najwyższe.
W zależności od strategii funduszu, dzieli się je na agresywne i stabilnego wzrostu. Te pierwsze inwestują np. w akcje, waluty czy surowce, dzięki czemu możliwy jest bardzo duży zysk z takich inwestycji. Jednakże są to inwestycje obarczone wysokim ryzykiem, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że przyniosą one stratę, a wtedy osoby wpłacające środki mogą je stracić.
Natomiast fundusze stabilnego wzrostu, inwestują w bezpieczne aktywa, takie jak lokaty, obligacje państwowe, czy inne stosunkowo bezpieczne papiery wartościowe. W takim przypadku osiągane zyski zazwyczaj nie są bardzo wysokie, ale za to ryzyko straty pieniędzy jest minimalne.