środa, 17 kwietniaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy warto inwestować w złoto w niepewnych czasach

Na rynkach finansowych możemy zauważyć pewne wahania. Raz jest “górka”, a raz “dołek”. Wpływa na to bardzo wiele czynników. W obecnym czasie, możemy dla przykładu zauważyć kilka niepokojących zjawisk. Niepewność w sprawie brexitu, wojna handlowa między USA i Chinami, czy koronawirus. Wszystkie one sprawiają, że na rynkach finansowych trudno szukać powodów do optymizmu. Doskonale widać to na przykładzie giełdy. W większości przypadków wartości poszczególnych akcji spadają, więc inwestorzy nie są zbyt zadowoleni. Ale czy zła sytuacja na rynkach sprawia, że nie ma instrumentów na których można zarabiać? Oczywiście że nie. Jednym z nich jest złoto, które jest jednym z najlepszych sposobów na inwestycje w niepewnych czasach. 

Złoto już od wieków jest utożsamiane jako symbol bogactwa. Nie ma się więc co dziwić, że wiele osób chce je mieć. Tym bardziej, że jest to “bezpieczna przystań” dla inwestorów w czasach finansowego kryzysu. Można zauważyć, że w momencie gdy na rynkach pojawiają się jakieś zawirowania, cena na ten kruszec zaczyna wzrastać. Po prostu złoto jest odporne na takie trudne okresy i dlatego każdy chce je wtedy mieć. A jeżeli jest na coś duży popyt, to jego cena rośnie. Tym bardziej, że i podaż na złoto jest w pewnym sensie ograniczona. Chociaż nie oznacza to, że złoto trudno jest kupić.

Jeśli chcemy zainwestować w złoto, najlepsze są na to dwie metody. Inwestycja w sztabki i w monety bulionowe. O tych pierwszych chyba nie trzeba dużo mówić. Sztabki mają różną wielkość, więc są dostępne nawet dla inwestorów, którzy nie posiadają dużych zasobów pieniężnych. Dla takich właśnie osób dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też monety bulionowe. Ale nie każde monety. Najlepiej do inwestycji nadaje się Krugerrand z RPA, Amerykański Orzeł z USA, Kanadyjski Liść Klonowy z Kanady, Filharmonik z Austrii i Suweren z Wielkiej Brytanii.  

Teraz musimy zastanowić się, gdzie kupić złoto. Oczywiście nie na bazarze czy na aukcji internetowej, gdyż w takim przypadku nigdy nie wiemy do końca co kupujemy. Złoto należy kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Tylko w takim przypadku dostaniemy odpowiedni certyfikat, który potwierdzi całą transakcję. Sprzedawców takich jest wielu. Możemy znaleźć o nich informacje w Internecie. Na pewno zaliczyć możemy do tego grona Mennicę Polską. Ponieważ jest to Spółka Giełdowa, jest ona nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Złoto można kupić także w bankach. Może ceny są w tym wypadku nieco wyższe, ale mamy pewność, że nie kupimy “podróbki”.

Złoto może być doskonałym sposobem na inwestycje w niepewnych czasach. Dlatego jeżeli tylko zauważymy zawirowania na rynkach, powinniśmy zastanowić się czy nie szukać okazji do jego zakupu. Pamiętajmy tylko, by kupować je z pewnego źródła, gdyż w przeciwnym wypadku, możemy zostać oszukani i stracimy nasze pieniądze. A tego z pewnością nikt nie chce.

1 Comment

  • N9

    Złoto zawsze było dobrą inwestycją. Ja od czasu do czasu kupuje sztabki (małe). Mam zabezpieczenie na przyszłośc, gdyby się cos działo bo złoto łatwo sprzedać, a gdy nie będzie mi już potrzene na starość to przekaże je dzieciakom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *