czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy warto inwestować w sztukę

W każdym kraju artyści malarze czy rzeźbiarze cieszą się dużym szacunkiem i poważaniem. A wszystko dlatego, że potrafią oni swoimi rękami „wyczarować” coś, co przeciętny „Kowalski” nigdy nie stworzy. Nie jest bowiem łatwo namalować obraz, czy też stworzyć rzeźbę, która będzie się wszystkim podobać. A wiele osób obrazy czy też rzeźby w swoich domach chciało by mieć. Dlatego kupujemy je w sklepach czy na aukcjach. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy obraz który wisi w naszym domu jest dziełem sztuki. Często ich wartość nie przekracza wartości materiałów które posłużyły do ich wykonania i są one „produkowane” hurtowo. Za te prawdziwe dzieła sztuki, musimy często płacić grube pieniądze. I właśnie cena bardzo często sprawia, że inwestowaniem w dzieła sztuki zaczyna interesować się coraz więcej osób. Okazuje się, że w sprzyjających warunkach, można w ten sposób zarobić bardzo dużo pieniędzy. Ale czy każdy może inwestować w sztukę? Niestety nie jest to biznes dla wszystkich. I to z kilku powodów.  

Na pewno wielokrotnie słyszeliśmy informacje, że w jakimś domu aukcyjnym sprzedano dzieła znanych artystów za kosmiczne wręcz pieniądze. Mówimy tu czasem o setkach milionów dolarów czy EURO, co dla zwykłego człowieka jest wręcz ceną niemożliwą do wyobrażenia. I tutaj mamy już pierwsze ograniczenia związane z inwestowaniem w sztukę. Nasz portfel inwestycyjny musi być bardzo zasobny. Jeśli chcemy inwestować w sztukę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze wydatki będą duże. Oczywiście jeśli nie posiadamy za dużo gotówki, w dalszym ciągu możemy kupować obrazy czy rzeźby z myślą o inwestowaniu. Ale możemy wtedy kupować dzieła dopiero początkujących artystów, które są o wiele tańsze. Jednakże w takim przypadku istnieje ryzyko, że ich ceny nie będą rosły, więc naszych zainwestowanych środków nie pomnożymy. W takim wypadku warto więc kupować dzieła kilku artystów i mieć nadzieję, że chociaż jeden z nich stanie się znany w środowisku i jego sztuka zacznie być popularna. A co się z tym wiąże, zacznie wzrastać zapotrzebowanie na jego twórczość, co automatycznie spowoduje wzrost cen jego dzieł.

Z całą pewnością aby inwestować w sztukę, musimy mieć bardzo dobre rozeznanie i wiedzę. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o czytanie książek z tej dziedziny. Musimy jeździć na wystawy, aukcje, rozmawiać z ludźmi z branży, z artystami itp. Musimy po prostu być w centrum tego środowiska co znacznie ułatwi zdobywanie informacji o tym kto jest uznawany za zdolnego artystę, kogo dzieła są modne i popularne itp. Pozwoli to nam na stworzenie własnej strategii inwestycyjnej, dzięki której na dziełach sztuki będziemy mogli zarabiać.

Z całą pewnością inwestowanie w dzieła sztuki jest opłacalne. Ceny najbardziej znanych dzieł ciągle zyskują na swojej wartości i cieszą się ogromną popularnością. Na pewno więc warto zainteresować się tym tematem i zastanowić się, czy nie jest to dla nas dobre rozwiązanie jeśli chodzi o inwestycje. Możemy bowiem na tym sporo zarobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *