poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy warto inwestować w Obligacje Skarbu Państwa

Osoby które mają jakieś pieniądze do zainwestowania, a nie chcą je umieścić w ryzykownych instrumentach finansowych, mają do wyboru kilka opcji. Oczywiście najbardziej popularne są lokaty w banku, chociaż zyski jakie z nich obecnie można „wyciągnąć”, są niezbyt zachęcające. Dlatego też, coraz więcej osób szuka innego bezpiecznego sposobu lokowania swoich pieniędzy i coraz więcej z nich, decyduje się na zakup Obligacji Skarbu Państwa.

Czym są Obligacje? Najłatwiej można powiedzieć, że są to papiery dłużna, emitowane przez Skarb Państwa. Mówiąc jeszcze inaczej, kupując Obligacje, pożyczamy państwu pieniądze, na określony czas, a Skarb Państwa wypłaca nam za to pieniądze. Środki które są uzyskane ze sprzedaży obligacji, są wykorzystywane na służbę zdrowia, na szkolnictwo, na Policję itp. Ponieważ gwarantem wykupu Obligacji jest Skarb Państwa, mamy niemalże 100% pewności, że nasze pieniądze wraz z odsetkami do nas wrócą. Albowiem istnieje tylko minimalne prawdopodobieństwo, że dany kraj „zbankrutuje”.

Skarb Państwa emituje obligacje praktycznie każdego miesiąca. Są to papiery z wykupem po dwóch, trzech, czterech czy też po dziesięciu latach. Wybór okresu na jaki pożyczymy pieniądze państwu, zależy tu od naszych preferencji. Musimy jednak wiedzieć, że im Skarb Państwa dłużej „obraca” naszymi pieniędzmi, tym płaci nam więcej odsetek. W przypadku Obligacji dwuletnich, mamy na nich oprocentowanie stałe, natomiast w przypadku pozostałych, jest to oprocentowanie zmienne. Jest ono obliczane jako wysokość inflacji, plus z góry ustalone oprocentowanie. W związku z tym, wiemy, że nasze pieniądze nie stracą na wartości, gdyż zawsze uzyskamy odsetki wyższe niż inflacja.

Czy warto inwestować kupując Obligację Skarbu Państwa? Wydaje się, że jest to dobra alternatywa dla wszystkich tych, którzy preferują bezpieczne inwestycje, z góry przyjętym niskim, ale bezpiecznym zyskiem. Papiery te są lepiej oprocentowane od lokat, a ponadto są one równie bezpieczne. Musimy też wiedzieć, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, możemy spieniężyć nasze Obligacje wcześniej, za niewielką opłatą. Jeżeli więc szukasz bezpiecznych produktów inwestycyjnych, zastanów się czy Obligacje Skarbowe, nie są właśnie najlepszą opcją dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *