
Chyba każdy z nas słyszał o jednej z największych afer finansowych naszego kraju a mianowicie o Amber Gold. Firma to obiecywała bardzo wysokie zyskich dla tych inwestorów, które wpłaciły do niej pieniądze. Miały one pochodzić z inwestycji tych środków w złoto, a oprocentowanie wpłaconych depozytów znacznie przewyższało oprocentowanie produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki. Jak wiemy, firma oszukała wiele tysięcy osób, które do dzisiaj nie odzyskało swoich pieniędzy i szansa że wpłacone środki do nich wrócą są minimalne. Okazało się, że firma Amber Gold działała na zasadzie piramidy finansowej czyli struktury, z założenia służącej oszukaniu innych.
Czym jest piramida finansowa
Piramida finansowa jest to struktura, w której zyski uczestników są bezpośrednio uzależnione od wpłat osób, które przystępują do struktury później i znajdują się w niej na niższym poziomie. Często też o piramidzie finansowej mówi się, że jest to schemat Ponziego, który jako jeden z pierwszych wymyślił takie niezgodne z prawem działania.
opracowanie – e-bs
Jak piramida działa w praktyce? Otóż jej założyciel (założyciele) muszą “zwerbować” kolejne osoby, kusząc ich jakimiś korzyściami. Osoby te muszą wpłacić pieniądze, które według założyciela będą zainwestowane, by po jakimś czasie pieniądze odzyskać wraz zyskiem. Zysk ten często uzależniony jest od “zwerbowania” kolejnych inwestorów, którzy będą skłonni wpłacać do struktury pieniądze. I tak proceder ten rozwija się, a kolejne osoby przystępujące do schematu wpłacają pieniądze i szukają kolejnych inwestorów. Aby uwiarygodnić cały proceder, założyciel piramidy rzeczywiście wypłaca zyski pierwszym inwestorom, co ma skłonić inne osoby do jeszcze większych wpłat i jeszcze większej intensywności w pozyskiwaniu nowych osób do piramidy. Oczywiście jak łatwo się domyśleć, po pewnym czasie zaczynają się w piramidzie problemy. Po prostu coraz ciężej jest znaleźć nowe osoby, które będą skłonne wpłacać pieniądze, więc nie ma dopływu “świeżej gotówki” na wypłaty zysków. Jak widać na naszej ilustracji, aby piramida “funkcjonowała” już na jej 5-6 poziomie potrzeba bardzo dużo osób, których nie ma skąd pozyskać. Bardzo często jest to moment, gdy założyciele piramidy “zwijają żagle” i znikają z pieniędzmi wpłaconymi od inwestorów.
Po czym poznać piramidę finansową
Jak rozpoznać piramidę finansową i nie zainwestować w nią pieniądzy? Jest na to kilka sposobów. Oto kilka z nich
- Zwracaj uwagę na oferowane zyski – jeżeli ktoś oferuje ponadprzeciętne zyski, musimy się zastanowić dlaczego chce tyle płacić.
- Inwestuj pieniądze tylko w produkty które znasz i rozumiesz – jeżeli ktoś obiecuje ci zyski z “opcji na papiery wartościowe firm zaangażowanych w złoto, ropę i płody rolne, zabezpieczone funduszem holdingowym zarejestrowanym na Falklandach i zarządzanych przez specjalistę z Filipin” to lepiej sobie odpuśćmy i zainwestujmy nasze pieniądze w inny sposób.
- Nie inwestuj w struktury, w których wypłata zysków jest uzależniona od pozyskania nowych klientów,
- Przed zainwestowaniem pieniędzy, sprawdźmy czy firma która oferuje duże zyski nie znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.
To ludzie dają się jeszcze na to nabrać? Myślałem że po Amberd Gold już się wszyscy z tego wyleczyli. Ale jak widać naiweność ludzi dalej nie zna granic.