czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Co powinniśmy zrobić przed kupnem nieruchomości

Któż z nas nie marzy o własnej nieruchomości. Posiadając własny dom lub własne mieszkanie, stajemy się bardziej niezależni, chociaż z drugiej strony, kupno nieruchomości wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym. Zdecydowana większość z nas musi posiłkować się kredytem hipotecznym, który będzie w naszych domowych wydatkach figurował przez wiele lat. Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno domu lub mieszkania, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, by po dokonaniu transakcji nie popaść w finansowe tarapaty.

 

Oszczędności

 

Zgodnie z wymogami Komisji Nadzoru Finansowego, każda osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny, musi mieć określony wkład własny. Bez niego żaden bank kredytu nam nie udzieli. W związku z tym musimy mieć zgromadzone pewne oszczędności, które pozwolą na spełnienie tego warunku. Banki wymagają od nas posiadania wkładu własnego w wysokości od 10 do 20% wartości nieruchomości, więc jest to kwota dosyć duża. Ponadto musimy mieć jeszcze pieniądze na inne rzeczy związane z zakupem nieruchomości. Mówimy tu o kosztach związanych z przeprowadzką, zakupem nowych sprzętów, czy wydatkach na drobne remonty, które czasami musimy wykonać. Zanim więc będziemy kupować nieruchomość, musimy zgromadzić odpowiednią ilość pieniędzy, które do transakcji będą nam potrzebne.

 

Bilans wydatków

 

Zanim zdecydujemy się na kupno nieruchomości, zróbmy bilans wydatków, by przekonać się czy nas na taką inwestycję stać. Przeanalizujmy nasze comiesięczne wydatki, by sprawdzić ile pieniędzy zostaje w naszym domowym budżecie. Oczywiście gdy zaciągamy kredyt hipoteczny, musi w naszych wydatkach uwzględnić także miesięczna ratę, którą będziemy musieli do banku oddawać. Sprawdźmy jakie wydatki możemy zmniejszyć lub całkowicie je wyeliminować, poszukajmy też dodatkowych przychodów, by mieć pewność, że w naszym domowym budżecie będzie odpowiednia ilość pieniędzy.

 

Znajdź odpowiednie miejsce

 

Z kupnem nieruchomości nie powinniśmy się spieszyć. Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno jakiegoś domu lub mieszkania, przeanalizujmy dokładnie wiele ofert, oglądajmy jak najwięcej mieszkań,  by przy zakupie być pewnym, że kupujemy to dla nas najlepsze. Na co zwracać uwagę? Jeżeli kupujemy mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, sprawdźmy dokładnie jaki jest stan nieruchomości. Najlepiej by takie mieszkania oglądał z nami jakiś budowlaniec, który będzie mógł fachowym okiem ocenić stan ścian, instalacji itp. Musimy pamiętać, że sprzedający nieruchomości zawsze starają się ukryć wszelkie niedoskonałości, które jednak po zamieszkaniu szybko wyjdą na jaw. Dlatego musimy dokładnie przyjrzeć się czy i w oglądanych przez nas mieszkaniach takich niedoróbek nie ma. Ponadto musimy zawsze zwracać uwagę na infrastrukturę wokół nas. Jak wygląda dojazd? Czy jest garaż? Szkoły, przedszkola, sklepy, komunikacja miejska, miejsce do relaksu – to wszystko jest bardzo ważne, więc zwróćmy na to baczną uwagę.

 

Mieszkanie czy dom

 

Kolejnym ważnym dla nas aspektem powinna być decyzja, czy chcemy kupić mieszkanie czy też dom. Oczywiście każdy z nas będzie miał tu inne preferencje, gdyż jedni wolą domy na obrzeżach miast czy nawet na wsiach, a inni wolą mieszkać w miastach. Pamiętajmy, że posiadanie domu daje nam o wiele większą swobodę, prawdopodobnie będziemy mieli do dyspozycji ogród itp,  jednakże z drugiej strony będzie to dla nas większy wydatek, gdy ceny domów są wyższe niż ceny mieszkań. Ponadto musimy wziąć pod uwagę dojazd do pracy czy szkoły i wiele innych czynników, które bezpośrednio lub pośrednio będą wpływały na nasze codzienne życie.

 

Stan prawny nieruchomości

 

Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy dokładnie stan prawny kupowanej nieruchomości. Czy nie ma ona długów, jakichś problemów z własnością, kto jest w nim zameldowany itp. W przypadku rynku pierwotnego, sprawdźmy wiarygodność dewelopera, jego wcześniejsze inwestycje itp. Możemy też udać się do właściwego organu, by sprawdzić czy w niedalekiej przyszłości, wokół nieruchomości nie będą przeprowadzane żadne zmiany w infrastrukturze czy planie zagospodarowania (budowa nowej autostrady, linii kolejowej, wysypiska śmieci itp).

 

Twoja przyszłość

 

Kupując nieruchomość, często zapominamy by myśleć “przyszłościowo”. Chodzi tu przede wszystkim o wielkość naszego mieszkania lub domu. Zastanówmy się czy chcemy mieć dzieci, a jeśli tak to ile. Jeżeli już mamy jakieś pociechy zastanówmy się, czy będziemy planować się jeszcze starać o kolejne. W ten sposób będziemy wiedzieć, jakie duże mieszkanie potrzebujemy. Jeśli planujemy powiększyć naszą rodzinę, szukajmy większej nieruchomości A jeżeli nasze dzieci zbliżają się już do opuszczenia domowego gniazda, szukajmy nieco mniejszego mieszkania, by pokoje w nim nie stały puste.

 

Jak widać, zanim kupimy nieruchomość, musimy się zdobyć na nieco wysiłku i to zarówno tego fizycznego, jak i intelektualnego. Ale warto się nieco namęczyć, by w przyszłości nie mieć problemów z terminową spłatą naszych zobowiązań, by nie denerwować się wystawaniem w korkach w drodze do pracy, czy też by nie toczyć walki z sąsiadami.

1 Comment

  • Jacol

    Przed kupnem nieruchomości to trzeba przede wszystkim zgromadzić pieniądze. Ja nie lubię korzystać z kredytów, więc na pewno nie pójde do banku by od nich pozyczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *