CFD to jeden z najczęściej powtarzających się terminów wśród inwestorów na rynkach kapitałowych. Czym właściwie są owe “instrumenty pochodne”? Jakie możliwości i jakie zagrożenia się za nimi kryją? Dlaczego powinieneś się nimi zainteresować?
CFD – co to jest i jak działa?
CFD z angielskiego znaczy “contract for difference”, czyli kontrakt różnic kursowych. W praktyce oznacza to nie tyle zakup danego aktywa – np. walorów danej spółki, czy indeksu, ale pewnego rodzaju zakład o to, czy ceny waloru wzrosną, czy spadną. Nabywając taki kontrakt, w rzeczywistości stajesz się stroną zakładu, a nie posiadaczem instrumentu bazowego (akcji, ETF, surowca). Jest to więc czysto spekulacyjne narzędzie, pozwalające szybciej i taniej czerpać zyski ze zmian wycen walorów, niż w przypadku tradycyjnego inwestowania w rynki kapitałowe.
Na tym jednak nie kończą się nowe możliwości otwierane przez CFD – są one bowiem instrumentami lewarowanymi, umożliwiającymi Ci znacznie większą ekspozycję na wahania cen kursów, niż wynikałoby to w prostej linii z posiadanego kapitału. Dźwignia zazwyczaj wynosi od 1:5 (przy kontraktach na poszczególne akcje) do 1:20 (kontrakty na główne indeksy). Dla klientów profesjonalnych możliwe jest zwiększenie dźwigni – do 1:40 i 1:10 analogicznie. Taką politykę stosuje spora część domów inwestycyjnych, m.in. renomowany Bank. Inwestując z dźwignią 1:20, np. 10.000 złotych, w rzeczywistości możesz spekulować i czerpać zyski z wahań kursów na taką skalę, jakbyś rzeczywiście partycypował w rynku kwotą 200.000 złotych i w razie wzrostu indeksu (1:20 są dźwigniami dla indeksów) o 3% Twój zysk wyniesie 60% z 10.000, czyli dokładnie 6.000 złotych. To ogromny potencjał, ale warto również pamiętać, że jeśli indeks wykona ruch w odwrotnym, niż spodziewanym, kierunku, poniesiesz dużą stratę.
Kontrakty różnicowe są znacznie tańsze w zakupie i sprzedaży, niż tradycyjne akcje, łatwiej zarządzać nimi przez internet, a wiele z nich również pozwala na korzystanie z dywidendy – tak, jakbyś rzeczywiście posiadał określone aktywa. CFD pozwalają “zakładać się” na wahania kursów w obie strony – jeśli więc przeczuwasz, że dane aktywo wkrótce potanieje, to również możesz otworzyć odpowiednią pozycją, która pozwoli Ci na zarabianie również na tym ruchu.
Na jakich rynkach możesz być obecny dzięki CFD?
Niemal na każdym rynku finansowym dostępne są CFD, a ich liczba stale rośnie. Aktualnie najczęściej można z nich skorzystać na rynku:
- akcji,
- indeksów,
- kryptowalut,
- surowców,
- ETFów,
- walut
CFD są więc uniwersalnym narzędziem, pomagającym na maksymalizowanie zysków z inwestycji, uelastyczniającym grę na rynkach kapitałowych i redukującym związane z tym opłaty. Odpowiednio użytkowane mogą być narzędziem do finansowego sukcesu.