Czy do inwestowania potrzebny jest duży kapitał? Większość ludzi myśli że tak. Jednakże nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Inwestować w różny sposób możemy już nawet niewielkie sumy i dzięki temu powoli lecz systematycznie będziemy powiększać nasze zasoby finansowe. Poniżej podamy kilka sposobów na inwestycje dla tych, którzy na swoim koncie nie mają zawrotnych pieniędzy.
Jak wiadomo każdy kto posiada niewielkie oszczędności chciałby zainwestować tak, aby przede wszystkim ich nie stracić. Wiadomo, że jeżeli wybierzemy bezpieczne instrumenty inwestycyjne, nie będziemy osiągać wielkich zysków. Jest to jednak o wiele lepsze, niż trzymanie pieniędzy w domu, gdyż wtedy realnie tracą one swoją wartość. Jak jest to możliwe? Mamy zwykle do czynienia z inflacją, która sprawia, że realna wartość pieniądza spada. Po prostu za określoną kwotę możemy każdego roku kupić mniej chleba, paliwa czy marchewki. Dlatego musimy szukać takich instrumentów finansowych, z których uzyskiwane zyski będą wyższe niż inflacja. Wtedy nasze pieniądze nie stracą swojej wartości.
Konto oszczędnościowe
W przypadku konta oszczędnościowego, powinniśmy raczej mówić o oszczędzaniu a nie o inwestowaniu. Ale po kolei. Co to są konta oszczędnościowe? Są to specjalne rachunki, które są prowadzone przez banki, na których możemy gromadzić nasze nadwyżki finansowe. Zazwyczaj aby móc je założyć, musimy posiadać w danym banku rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Jednakże coraz więcej banków daje swoim klientom możliwość otworzenia konta oszczędnościowego bez ror-u. Specyfiką tego produktu jest to, że mamy stały dostęp do zgromadzonych środków i w każdej chwili możemy z nich skorzystać. Jednakże nie zawsze bez konsekwencji. Zazwyczaj bez żadnych kosztów, możemy pobrać pieniądze raz w miesiącu, czasem dwa razy. Gdy będziemy robić to częściej, bank pobierze od nas prowizję. Dlatego warto się zastanowić, ile pieniędzy będziemy potrzebować z konta oszczędnościowego i przelać je na zwykły rachunek maksymalnie jeden raz każdego miesiąca. Oczywiście idealnie jest, gdy tego nie musimy robić, ale wiadomo, w życiu zdarzają się różne sytuacje. Oprocentowanie kont oszczędnościowych, nie jest jakieś rewelacyjne i czasami jest nawet niższe niż wysokość inflacji. Jednakże możemy znaleźć też i prawdziwe „perełki”, w których oprocentowanie naszych pieniędzy jest naprawdę przyzwoite. Nie zapomnijmy, że od uzyskanych na koncie oszczędnościowym zysków, musimy zapłacić podatek, ale robi to za nas bank. Pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym są całkowicie bezpieczne, gdyż są one zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Lokaty bankowe
Lokaty bankowe podobnie jak i konta oszczędnościowe, są raczej produktem oszczędnościowym niż inwestycyjnym. Albowiem dzięki nim możemy uzyskać bezpieczny zysk, jednakże nie będzie on zbyt wysoki. Zakładając lokatę w banku, oddajemy do tej instytucji nasze pieniądze i „umawiamy się”, że zostawimy je tam na określony czas. Bank w zamian za to wypłaci nam premię, czyli odsetki od lokaty. Nasze środki finansowe, możemy w ten sposób „zamrażać” na różne okresy czasu. W bankach spotykamy lokaty na okres kilku dni, a także na okres kilku lat. Oczywiście różne jest też oprocentowane lokat. Banki oferują nam oprocentowanie stałe lub zmienne a ich wybór zależy od aktualnej sytuacji na rynkach finansowych. W przeciwieństwie do konta oszczędnościowego, wpłacając pieniądze na lokatę, nie możemy z nich skorzystać. To znaczy możemy w każdej chwili gotówkę z lokaty wypłacić, jednakże bank w takim przypadku nie wypłaci nam odsetek. Dla osób nieco bardziej lubiących ryzyko, banki proponują lokaty strukturyzowane. W tym przypadku, część pieniędzy wpłaconej na lokatę, banki inwestują w ryzykowne instrumenty finansowe dzięki czemu mamy szansę na powiększenie naszego zysku, ale może się to nie udać. Pieniądze zgromadzone na lokatach, są w pełni bezpieczne, gdyż są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Podobnie jak w przypadku kont oszczędnościowych, od uzyskanych zysków bank pobierze od nas należny podatek i przeleje go do Urzędu Skarbowego.
Obligacje Skarbowe
Obligacje Skarbowe to papiery wartościowe które emitowane są przez Skarb Państwa. Po prostu w ten sposób Państwo pożycza pieniądze na załatanie „dziury budżetowej”. Obligacje emitowane są na różny okres czasu. Bywają nawet obligacje 10-letnie. Gdy upłynie termin wykupu obligacji, Skarb Państwa wypłaci nam wpłacone pieniądze, wraz z obiecanym zyskiem. Zyski te są na poziomie najlepszych lokat i zazwyczaj są one uzależnione od okresu po jakim nastąpi wykup obligacji.
Fundusze inwestycyjne
Gdy słyszymy hasło „fundusze inwestycyjne” od razu czujemy lekki niepokój, gdyż zwykle kojarzą nam się one z ryzykiem i możliwością utraty naszych środków. Tymczasem wśród funduszy mamy takie, które nie są zbyt ryzykowne. Mowa tu o funduszach rynku pieniężnego i o funduszach obligacji. Te pierwsze inwestują w bezpieczne papiery wartościowe takie jak bony skarbowe, obligacje czy lokaty. Te drugie inwestują w obligacje emitowane przez Skarb Państwa lub Samorządy Terytorialne. Zyski uzyskiwane w tych funduszach są zbliżone do zysków uzyskiwanych z lokat, chociaż czasem są całkiem przyzwoite. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że fundusze za inwestowanie naszych pieniędzy pobierają prowizję, która zmniejsza nasze zyski.
Inwestycje alternatywne
Dla osób, które nie mają zbyt dużych pieniędzy, ale chcieli by nieco bardziej zaryzykować by osiągnąć większe zyski, dobrym rozwiązaniem mogą być inwestycje alternatywne. W takim wypadku, kupujemy jakieś przedmioty, które z czasem będą zyskiwały na wartości. Co możemy kupować? Mówimy tu np. o winach lub whisky, znaczkach pocztowych, monetach, autografach znanych postaci, czy też o dziełach sztuki. Jak łatwo się domyśleć, inwestując w takie przedmioty, musimy posiadać na ich temat pewną wiedzę, więc trzeba się do takiej transakcji przygotować. Co równie ważne, aby osiągnąć zysk, musi upłynąć sporo czasu, gdyż zwykle są to inwestycje długoterminowe.
Pożyczki społecznościowe
Ciekawą alternatywą dla osób lubiących ryzyko, mogą być pożyczki społecznościowe. Jest to nic innego jak pożyczanie pieniędzy tym, którzy szukają dodatkowej gotówki. Cała transakcja odbywa się za pośrednictwem specjalnych stron internetowych, gdzie pożyczkobiorcy mogą zgłaszać prośby o pożyczki. Oczywiście dla Inwestorów, czyli osób którzy będą pożyczkodawcami jest to pewne ryzyko, gdyż nigdy nie wiadomo czy osoba która pożyczy od nas gotówkę, będzie ją w terminie spłacać. Jednakże zyski jakie można z takowej inwestycji są o wiele wyższe, niż z bezpiecznych instrumentów bankowych
Jak wyraźnie widać, aby rozpocząć inwestowanie i pomnażanie swojego kapitału, wcale nie potrzeba ogromnych środków finansowych. Oczywiście nie możemy się z takich inwestycji spodziewać wielkich zysków, jednakże na pewno będą sprawiały nam one sporą satysfakcję.
Dobrze jest w artykule napisane, że loakty to raczej produkt oszczędnosciowy a nie inwestycyjny. To oprocentowanie, co obecnie banki proponują, to po prostu jest żenada. Czasami nawet inflacja jest większa niż zyski z lokat. A tak chyba nie powinno być. Tym bardziej, że banki potem obracaja tymi pieniędzmi i mają z tego bardzo duży zysk. Gdyby chętniej się z nim dzielili z ludźmi, na pewno chętniej lokaty by były w bankach zakładane. A tak ludzie trzymają pieniądze w przyslowiowej skarpecie.
A co powiesz o akcjach? Bo to mnie interesuje najbardziej czy jest sens?
Pozdrawiam,
Marcin Gurtowski
Akcje to na pewno sposób na duże zyski, ale wiąże się ze sporym ryzykiem. Dlatego na pewno nie jest to opcja dla wszystkich. No i na pewno trzeba mieć na ten temat sporo wiedzy.
Ale przecież każdy rozsądny inwestuje początkowo wyłącznie małe kwoty pieniędzy. Bo jak inaczej? Od razu z dużym kapitałem? To pozbawione sensu. Ja kilka miesięcy siedziałem na demie XTB, później wpłaciłem 1000 zł. Inwestuję w waluty i akcje. Teraz już większą kasą, ale nie dużymi kwotami. Chyba jednak najważniejszy w inwestowaniu jest zdrowym rozsądek…