Jak każdy doskonale zdaje sobie sprawę, dosyć często pojawiają się różnego rodzaju produkty finansowe. Jedne z nich znajdują uznanie, a o innych dosyć szybko zapominamy. Każdy z tych produktów, daje nam nowe możliwości jeśli chodzi o inwestowanie, oszczędzanie czy o pożyczanie pieniędzy. Im większy mamy wybór spośród wielu instrumentów finansowych, tym dla nas lepiej, gdyż możemy zdecydować się na ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Ważne tylko, by dobrze poszukać różnych rozwiązań, by mieć jakąś alternatywę. Dotyczy to np. zakupu samochodu. Zwykle gdy nie mamy na niego wystarczającej ilości pieniędzy, idziemy do banku by w tej instytucji dostać kredyt lub pożyczkę. A mało kto wie, że mamy jeszcze inną możliwość. Jest nim leasing konsumencki.
Na czym polega leasing konsumencki? Jest to instrument finansowy pawie że identyczny jak leasing oferowany przedsiębiorcom, jednakże w tym przypadku mogą z niego korzystać osoby fizyczne. Dzięki niemu, możemy użytkować praktycznie każdą rzecz. Dosyć ważny jest tu wyraz „użytkować”. Albowiem nie wchodzimy na własność danej rzeczy, a jest ona nam niejako wydzierżawiana. A jej właścicielem jest firma leasingowa. Oczywiście w zamian za to, że „wypożycza” nam ona samochód, motocykl czy dowolną inną rzecz, płacimy opłatę leasingową, a jej wysokość podana jest w umowie leasingowej.
Jak praktycznie każdy instrument finansowy, także i leasing konsumencki ma swoje zalety i swoje wady. Jakie? Postaramy się wyjaśnić.
Zalety leasingu konsumenckiego
Jeżeli myślimy o zaletach leasingu konsumenckiego, od razu możemy powiedzieć, że aby go uzyskać, nie musimy przechodzić przez skomplikowane procedury. Czasami wystarczy wręcz ksero dowodu osobistego i poprawnie wypełniony wniosek, by szybko cieszyć się z użytkowania nowej rzeczy. Jeżeli w grę wchodzą droższe rzeczy, możemy być poproszeni przez firmę leasingową o udokumentowanie naszych dochodów (zaświadczenie z zakładu pracy, odcinek renty czy emerytury) a także wyciąg z naszego konta w banku. Należy przyznać, że nie są to jakieś wielkie wymagania. Kolejnym atutem leasingu konsumenckiego jest to, że prawie nigdy nie wymaga on dodatkowego zabezpieczenia. Jest nim zwykle leasingowana rzecz. W jakichś wyjątkowych przypadkach, będziemy poproszeni o jakieś zabezpieczenie którym zwykle jest poręczyciel. Leasingując jakiś przedmiot, zwykle możemy za niego płacić mniej, gdyż firmy który go oferują, często mają u producentów rabaty, z których samodzielnie nie moglibyśmy skorzystać. Zaletą leasingu na pewno jest też fakt, że po upływie umowy kredytowej możemy się zdecydować czy staniemy się właścicielem użytkowanej rzeczy, czy też zwrócimy ją do firmy leasingowej.
Wady leasingu konsumenckiego
Niestety leasing konsumencki ma też swoje wady. Przede wszystkim nie jesteśmy posiadaczem leasingowanej rzeczy. Dla wielu osób ma to bardzo duże znaczenie. Kolejną wadą jest fakt, że musimy przez cały czas umowy leasingowej opłacać ubezpieczenie, co znacznie podnosi koszt całej transakcji. Po wejściu w posiadanie danego przedmiotu, nie będziemy mieli korzyści podatkowych z tego tytułu. Niestety gdy przedmiot zostanie skradziony lub będzie też całkowicie uszkodzony, umowa leasingowa przestaje obowiązywać.
Czy warto więc z leasingu konsumenckiego skorzystać? Na pewno można się nad tym zastanowić. Może to dla nas być bardzo ciekawa alternatywa, która dla wielu z nas może okazać się bardzo korzystna.