poniedziałek, 17 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Wady i zalety wirtualnych kart płatniczych

Karta płatnicza kojarzy nam się z kawałkiem plastiku, który możemy trzymać w naszym portfelu czy kieszeni. Jednakże od jakiegoś już czasu, w ofercie banków czy też innych wydawców znajdują się wirtualnych kart płatniczych które nie mają fizycznego odpowiednika. Jest ona zapisem w systemie bankowym, możemy więc ją zobaczyć logując się do systemu internetowego wydawcy.

Rodzaje kart wirtualnych

Wirtualne karty płatnicze, są odzwierciedleniem swoich tradycyjnych plastikowych odpowiedników. Jednakże zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z kartami przedpłaconymi. Aby z nich skorzystać, musimy je najpierw zasilić środkami poprzez przelew z naszego rachunku. Jak więc łatwo się domyśleć, nie skorzystamy z nich, jeśli nie będzie na nich odpowiednia ilość środków. Możemy także spotkać debetowe karty wirtualne oraz kredytowe karty wirtualne.

Jak korzystać z wirtualnej karty płatniczej

Z wirtualnej karty płatniczej korzystamy najczęściej robiąc zakupy w sieci internetowej. Karta posiada wszystkie dane jak jej plastikowy odpowiednik. Podczas wykonywania płatności, w odpowiednich rubrykach podajemy nasze imię i nazwisko, numer karty, a także kody CCV lub CVC. Wykonujemy więc wszystkie czynności, z jakimi mamy do czynienia w przypadku karty plastikowej.

Zalety karty wirtualnej

Podstawowym atutem wirtualnej karty płatniczej jest jej bezpieczeństwo. Nie możemy jej zgubić czy też nie może nam ona zostać skradziona. Ponadto nawet jeśli jej dane wpadły by w niepowołane ręce, może z niej skorzystać wykorzystując środki które na niej będą się znajdować. Dlatego warto zasilać ją tylko w momencie gdy będziemy z niej korzystać. Kolejnym atutem jest szybkość z jaką możemy ją otrzymać. Zazwyczaj jest to kilka minut i jest ona wygenerowana. W przypadku karty tradycyjnej, na przesyłkę od jej wydawcy musimy czekać nawet kilka dni.

Wady karty wirtualnej

Jak każdy produkt także i wirtualna karta ma swoje wady. Przede wszystkim aby z niej skorzystać, musimy najpierw zasilić jej konto. Dla wielu osób może to być uciążliwe. Ponadto aby z niej skorzystać, musimy mieć dostęp do sieci internetowej, co czasami może okazać się niemożliwe.

Możemy się spodziewać, że karty płatnicze będą coraz bardziej popularne i coraz częściej będziemy z nich korzystać. Warto więc zapoznać się z ofertą banków czy firm które je oferują i zastanowić się, czy nie są one dla nas dobrym rozwiązaniem.

2 Comments

  • Berni

    Taka wairtualna karta to fajna sprawa. Ja korzystam z takiej w Revolut. Do każdej transakcji generuje sobie nową kartę, więc nikt mi jej nie skradnie, a raczej jej danych. Polecam innym.

  • Klara

    Ja też bardzo często korzystam z karty Revolut gdy robię zakupy w zagranicznych sklepach. I polecam innym tę mozliwość 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *