czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Noworoczne postanowienia finansowe

Gdy zaczyna się Nowy Rok, większość z nas robi sobie noworoczne postanowienia. Część dotyczy spraw związanych z dietą, część ze zdrowiem, ale spora część osób, postanawia zmienić coś w swoich finansach. Jak przedstawiają badania, w swoich finansach każdego roku, chce coś zmienić nawet 50% ludzi, znajdujących się we wszystkich grupach wiekowych.

Właściwe zarządzanie domowym budżetem, dla wielu osób jest sporym problemem. Za dużo wydajemy, za mało oszczędzamy, w związku z czym, często nasze finanse znajdują się w opłakanym stanie. A wcale nie musimy się bardzo „sprężać”, by domowy budżet przywrócić do porządku. I właśnie właściwe zarządzanie finansami, jest często naszym postanowieniem noworocznym. Ale co obiecujemy sobie najczęściej? Okazuje się, że najwięcej z nas planuje lepszą kontrolę nad wydatkami. Można to robić na kilka sposobów. Specjaliści od finansów mówią, że najlepszym sposobem jest zapisywanie swoich wydatków. Nie musimy być tu oczywiście ile pieniędzy dokładni co do grosika, chodzi o zauważenie, jak często wydajemy pieniądze na coś, co absolutnie nie jest nam potrzebne. Gdy wykreślimy z naszej listy wszystkie zbędne wydatki, szybko zauważymy, ile pieniędzy każdego miesiąca może zostać w naszym portfelu. A ile zaoszczędzimy, jeżeli zrezygnujemy nawet z 50% takich wydatków, gdy pomnożymy tę kwotę przez 12 miesięcy? Jeszcze jednym przykładem na zmniejszenie domowych wydatków, są zakupy, które wykonujemy praktycznie każdego dnia. Wystarczy, że przed wyjściem do sklepu, zrobimy sobie listę potrzebnych nam rzeczy i ściśle będziemy się jej trzymać, a znowu w naszym portfelu pozostanie spora suma. Okazuje się bowiem, że idąc do sklepu często kupujemy niepotrzebne nam produkty, na które wydajemy sporo gotówki. Potem wyrzucamy je do kosza, a na naszym koncie zaczyna brakować pieniędzy.

Kolejnym bardzo częstym postanowieniem noworocznym, jest rozpoczęcie oszczędzania. Chcemy to robić z kilku powodów. Jedni zaczynają rozumieć, że pieniądze jakie będziemy otrzymywać na emeryturze będą niewystarczające do normalnego życia, więc postanawiają oni samodzielnie uzbierać jakąś sumkę, która „wspomoże” nasz domowy budżet, po zakończeniu aktywności zawodowej. Inni, starają się zaoszczędzić pieniądze na „czarną godzinę”, gdyż nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w naszym życiu.

Stosunkowo częstym postanowieniem, jest także wcześniejsza spłata posiadanych kredytów. Staramy się pozbyć zadłużenia na kartach kredytowych, naszych debetów, czy kredytów gotówkowych. Oczywiście wcześniejsza spłata jakiegokolwiek zadłużenia, pozytywnie wpływa na nasz domowy budżet, gdyż nie musimy spłacać odsetek, które bank naliczałby nam w momencie posiadania długu.

O tym, że nie jest łatwo dotrzymać noworocznych postanowień, przekonało się już bardzo wiele osób. Dotyczy to także postanowień związanych z finansami. Ale mimo wszystko warto się starać, gdyż dzięki temu, w naszym domowym budżecie, znajdzie się o wiele więcej środków, które będziemy mogli przeznaczyć na konkretny cel, a nie na niepotrzebne wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *