piątek, 24 styczniaTwój portal finansowy!
Shadow

Na jakiej zasadzie funkcjonują Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe (SKOK-i)

W ostatnim czasie we wszystkich mediach, znajduje się wiele informacji na temat Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych (SKOK). A wszystko dlatego, że część z nich ma spore problemy finansowe i po prostu upadają. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, na jakich zasadach SKOK-i funkcjonują i kto może korzystać z ich usług.

Według „książkowej” definicji SKOK to instytucja, powołana przez grupę ludzi, którzy są połączeni ze sobą więziami o charakterze organizacyjnym lub zawodowym. Kasy te pojawiły się w naszym kraju w roku 1992. Na całym Świecie, są one znane dużo wcześniej, a w sumie możemy je spotkać w 105 krajach. W Polsce, SKOK-i zrzeszają prawie 2 mln ludzi, czyli jest to dosyć spory odsetek. Powstały one głównie dla tych osób, które z różnych względów nie mogą korzystać z produktów bankowych.

Chociaż pisaliśmy wcześniej, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe działają w naszym raju od 1992 roku, to jednak ich historia jest znacznie dłuższa. Na podobnych zasadach już w średniowieczu działały instytucje, które nosiły nazwę gildii kupieckich, banków pobożnych czy kas wdowich. Jednakże największy rozwój takich kas, nastąpił w XIX wieku, zwłaszcza na terenie Niemiec. Szybko rozpowszechniały się one i na inne kraje, trafiając też do Polski. Możemy więc tym czasie spotkać u nas banki ludowe, kasy Stefczyka, czy kasy włościańskie. Liczy się, że w okresie międzywojennym działało w Polsce około 3500 kas, do których należało ponad 1.5 mln osób. Rozwój tych instytucji, zahamowała II Wojna Światowa i ich odbudowa, rozpoczęła się po roku 1989, czyli po transformacji gospodarczej.

SKOK-i powstały przede wszystkim po to, aby ich członkowie mieli łatwiejszy dostęp do produktów finansowych (często ich oddziały są otwierane w niewielkich miejscowościach), a ponadto aby z tych produktów mogły skorzystać osoby, które nie mają dostępu do produktów bankowych. Albowiem SKOK-i nie funkcjonują w oparciu o prawo bankowe, więc nie muszą przestrzegać zasad, które w tej ustawie są wyszczególnione.

Aby zostać członkiem SKOK-u, należy wypełnić deklarację członkowską, a także wykupić przynajmniej jeden udział, który można odzyskać, gdy występujemy z Kasy. Ponadto jeżeli SKOK dział przy stowarzyszeniu, należy także do niego przystąpić. A z jakich produktów możemy korzystać, gdy jesteśmy już członkami SKOK? W ich ofercie znajdują się pożyczki, rachunki osobiste i bieżące, depozyty, karty kredytowe, ubezpieczenia itp. Są to więc praktycznie te same produkty, jakie znajdujemy w ofercie banków. Jednakże dostęp do nich jest o wiele łatwiejszy. Z jednej strony jest to dobra wiadomość, gdyż np. osoby, które nie dostaną kredytu w banku, mogą udać się do SKOK-u i złożyć w tej instytucji wniosek o pożyczkę, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie udzielona. Jednakże takie udzielanie pożyczek praktycznie każdemu wiąże się z dużym ryzykiem, że pożyczone pieniądze nie zostaną oddane. A wtedy zaczynają się dla tych instytucji spore kłopoty, z którymi dzisiaj musi borykać się wiele Kas. Na szczęście, depozyty zgromadzone przez klientów SKOK, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc posiadacze lokat czy rachunków mogą być pewni, że wpłacone środki zawsze do nich wrócą.

Czy SKOK-i to potrzebne w naszym kraju instytucje? Z całą pewnością tak. Jednakże powinny być one zarządzane w profesjonalny sposób i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Wtedy nie będą narażone na problemy, a coraz większa grupa ludzi będzie chciała stać się ich członkami, przez co Kasy będą mogły się jeszcze szybciej rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *