czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty

Długi, a raczej brak możliwości ich spłaty, to problem coraz większej części naszego społeczeństwa. Pożyczamy zbyt dużo, często nie kalkulując czy będziemy sobie mogli poradzić ze spłatą miesięcznych rat i w pewnym momencie nie jesteśmy już w stanie regulować naszych zobowiązań, gdyż często kwota którą co miesiąc do banku musimy oddawać, jest wyższa niż nasze przychody. Banki oczywiście będą starać się odzyskać swoje pieniądze, oddając sprawę do komornika lub sprzedając swoje wierzytelności do firmy windykacyjnej. W pierwszym przypadku, będą doliczone nam dodatkowe koszty, które tylko pogorszą naszą sytuację. Często zresztą po nieudanym procesie egzekucyjnym, nasze długi i tak trafią do firmy windykacyjnej, która będzie starała się odzyskać od nas pieniądze. Wbrew pozorom, gdy nasze długi staną się własnością firmy windykacyjnej, może okazać się że jest to dla nas bardzo dobra wiadomość. Dlaczego? Otóż mamy wtedy “nowe otwarcie” i możemy rozpocząć negocjacje z taką firmą, by uzyskać jak najlepsze warunki spłaty długu. Często zresztą takie warunki proponuje nam sam windykator, gdyż zależy mu na odzyskaniu pieniędzy.

Kontaktując się z firmą windykacyjną, najlepiej jest przygotować list, w którym będzie zawarta prośba o rozłożenie długu na odpowiadające nam raty. Możemy go przygotować samodzielnie, ale musimy pamiętać, by znajdowały się w nim wszelkie niezbędne informacje. Co więc musi się w takim liście znajdować? Musimy przede wszystkim podać nasze dane, czyli imię, nazwisko, nasze dane adresowe i numer PESEL. Jeżeli znamy numer zadłużenia – także powinien on znaleźć się w naszym piśmie. Oczywiście muszą w nim znajdować się także dane firmy windykacyjnej. W nagłówku pisma powinien znajdować się odpowiedni tytuł, np “Wniosek o rozłożenia długu na raty”. Na początku pisma powinna znajdować się informacja o wysokości naszego zadłużenia, a później nasza propozyjca związana z jego spłatą. Możemy na przykład podać miesięczną kwotę jaką możemy co miesiąc przeznaczyć na spłatę długu lub określić w ilu ratach dług chcemy oddać. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wyrażeniu naszej dobrej woli w spłacie, by przekonać firmę windykacyjną, że nasze intencje są prawdziwe i że naprawdę chcemy zadłużenie oddać.

Napisane przez nas pismo, najlepiej jest przesłać do firmy windykacyjnej pocztą, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Możemy też dostarczyć je osobiście (jeżeli jest taka możliwość). W takim przypadku także poprośmy o potwierdzenie odbioru pisma. Do pisma warto dołączyć też dokumenty, które pozwolą określić wysokość naszych dochodów. Może to być zaświadczenie z zakładu pracy, odcinek renty lub emerytury itp. Pozwoli to na uwiarygodnienie naszego wniosku i zwiększy szansę na jego pozytywne rozpatrzenie.

Fakt, że mamy długi z którymi nie możemy sobie poradzić wcale nie oznacza, że powinniśmy załamywać się i czekać tylko na to co się wydarzy. Powinniśmy wziąć sami sprawę w nasze ręce, by szybciej poradzić sobie z naszym problemem, co pozwoli nam w przyszłości na prowadzenie normalnego życia, już bez zadłużenia.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *