Coraz więcej osób zaczyna mieć świadomość, że polski system emerytalny jest niewydolny i że nie mamy co liczyć na wysoką emeryturę, gdy zakończymy naszą aktywność zawodową. Eksperci w tej dziedzinie mówią, że będzie ona wynosiła około 30-35% naszej ostatniej wypłaty. Nie będzie więc to kwota, która by nas satysfakcjonowała. Nasze rachunki nagle nie zmniejszą się, podobnie jak i wydatki na żywność czy lekarstwa. Dlatego jeśli chcemy po zakończeniu aktywności zawodowej mieć „spokojną głowę” jeśli chodzi o finanse, powinniśmy sami postarać zaoszczędzić pieniądze, które wspomogą naszą państwową emeryturę.
Oszczędzać na emeryturę możemy na wiele sposobów. Możemy wpłacać pieniądze do banku na lokatę czy na konto oszczędnościowe, możemy kupić akcje firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych czy też kupić kryptowaluty i liczyć, że ich wartość wzrośnie. Możemy też założyć Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i właśnie na nim gromadzić pieniądze, z których będziemy korzystać na emeryturze. IKE staje się coraz popularniejsze i coraz więcej pieniędzy się na nich znajduje. Zastanówmy się więc, jakie zalety i jakie wady ma Indywidualne Konto Emerytalne
Zalety Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE)
Jedną z najważniejszych zalet Indywidualnych Kont Emerytalnych jest zwolnienie z obowiązku płacenia 19% podatku od osiągniętych zysków kapitałowych, jeżeli nie będziemy wybierać z IKE pieniędzy do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Jest to na pewno duży atut IKE, dzięki któremu będziemy mieli do naszej dyspozycji o wiele więcej pieniędzy. Kolejną zaletą Indywidualnych Kont Oszczędnościowych jest możliwość samodzielnego decydowania o częstotliwości i wysokości wpłacanych składek. Możemy pieniądze wpłacać miesięcznie, kwartalnie czy tylko raz w ciągu roku. Możemy też czasowo zaprzestać wpłat, by po jakimś czasie je wznowić. Decydując się na otwarcie Indywidualnego Konta Emerytalnego, mamy duży wybór jeśli chodzi o sposób gromadzenia pieniędzy. Możemy wybrać:
– rachunek lub lokatę bankową,
– polisę na życie z funduszem kapitałowym,
– rachunek papierów wartościowych, które znajdują się w publicznym obrocie,
– inwestycję w jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych, które są zarządzane przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.
Dużym atutem IKE jest też możliwość zmiany instytucji, która będzie zarządzała naszymi pieniędzmi. Jedynym ograniczeniem jest tu czas, albowiem transferu możemy dokonać po upływie co najmniej 12 miesięcy od wpływu na pierwotne konto. Jeżeli zrobimy to wcześniej, będziemy musieli zapłacić prowizję za transfer.
Wady Indywidualnych Kont Oszczędnościowych (IKE)
Indywidualne Konta Emerytalne mają również swoje wady. Jedną z największych, jest stosunkowo niski limit wpłat, jaki możemy dokonać w ciągu roku. A więc łącznie w ciągu roku możemy na IKE maksymalnie wpłacić trzykrotność prognozowanego średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. Wady mają też poszczególne formy oszczędzania, na które się zdecydujemy. I tak lokaty w banku przyniosą nam niskie zyski (często mniejsze niż wysokość inflacji). IKE w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych daje nam możliwość inwestowania tylko w jednym TFI. Jeśli zdecydujemy się na IKE w jakimś zakładzie Ubezpieczeń, będziemy mieli obowiązek regularnego opłacania składek. I tak moglibyśmy jeszcze wymieniać wiele czynników, związanych np. z ryzykiem.
Widzimy wyraźnie, że oszczędzanie w ramach IKE ma swoje zalety jak i wady. Na szczęście zalet jest o wiele więcej, więc każdy kto chce mieć na emeryturze stabilność finansową, powinien pomyśleć o tej formie oszczędzania. Dzięki niej, będziemy mieli po zakończeniu aktywności zawodowej więcej pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczać na podróże, hobby czy na inne przyjemności, związane z naszą rodziną.