wtorek, 18 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Dofinansowanie mieszkań 2019

Młodzi ludzie coraz chętniej kupują nieruchomości. W ciągu ostatnich lat wspierani są licznymi programami i akcjami, które umożliwiają dofinansowanie takiej inwestycji.

Program „Rodzina na swoim”

Pierwszym takim programem, który pomagał młodym ludziom rozpocząć życie na własny rachunek był: „Rodzina na swoim”. Skierowany przede wszystkim do osób w trudnej sytuacji życiowej, wychowujący samotnie dzieci lub o zbyt niskich dochodach. Polegał on na dofinansowaniu spłaty rat kredytu. W okresie do 8 lat możliwe było takie wsparcie.

„Rodzina na swoim” to ogromna pomoc dla wielu ludzi w zmianie swojego życia na lepsze. Początkowo program był skierowany tylko do małżonków i osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko. Zmiana nastąpiła w roku 2011, ponieważ z programu mogły skorzystać także osoby bezdzietne oraz nie pozostające w związku małżeńskim. Warunkiem był dobór odpowiedniego metrażu domu lub mieszkania. Dofinansowania zakończono 31 grudnia 2012r.

Mdm

Mdm, czyli „Mieszkanie dla młodych” to kolejny program wspierający kupno nieruchomości. Założeniem była pomoc młodym osobom, które po raz pierwszy miały zakupić własnościowe mieszkanie. Mdm cieszył się ogromną popularnością i już w pierwszym kwartale kończyły się limity dofinansowań na dany rok. Wymagany był odpowiedni wiek kredytobiorcy, wielkość mieszkania czy cena za 1m² mieszkania lub domu. Kwota dofinansowania była obliczana indywidualnie i zależała od wysokości transakcji. Program ten trwał do września 2018r.

„Mieszkanie na start”

Już od 1 stycznia 2019 wejdzie w życie kolejny program „Mieszkanie na start”. Skierowany do osób, które nie mają zdolności kredytowej i z drugiej strony nie kwalifikują się do mieszkania komunalnego. Inne wymogi to: trzeba być osobą fizyczną, która nie jest właścicielem ani współwłaścicielem innej nieruchomości, a zarobki pozostają na poziomie średnich krajowych stawek brutto. Wnioskodawcy mogą liczyć na comiesięczne dopłaty do czynszu. Okres trwania dofinansowania to nawet 15 lat, jeśli najemcy spełniają odpowiednie kryteria dochodowe, dla gospodarstwa domowego:

  • jednoosobowe – 2 562,91 zł netto
  • dwuosobowe – 3 844,36 zł netto
  • trzyosobowe – 5 125,81 zł netto
  • czteroosobowe – 6 407,27 zł netto
  • pięcioosobowe – 7 688,72 zł netto
  • sześcioosobowe – 8 970,17 zł netto

Należy pamiętać, że ustawa nie przewiduje wykup nieruchomości, a jedynie dopłatę do czynszu.

Mieszkanie Plus

Program, który cieszył się dużą popularnością „Mieszkanie Plus”, ponieważ mógł z niego skorzystać każdy bez ograniczeń wiekowych. Państwo zobowiązało się do budowy mieszkań, które spełniały wymogi programu – czyli tanie mieszkanie, niski czynsz i możliwość wykupu lokalu. Wielu ludzi zachęciło to do złożenia wniosków. Jednak podczas realizacji okazało się że nie jest możliwe wybudowanie lokali w cenie 2,5-3 tys za m². Program rozpoczęty w 2016 roku lecz dopiero w 2018 roku oddano pierwsze mieszkania do użytku. Wszystko jest nadal w toku i dopiero raczkuje.

Pełny poradnik dotyczący Mieszkania Plus: https://sonarhome.pl/lp/mieszkanie-plus-zasady-czynsz-warunki-wniosek

Dodatek mieszkaniowy

Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej mogą starać się o dodatek mieszkaniowy. Wnioski należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej. Warunkiem jest aby dochód miesięczny nie przekraczał 1300 zł brutto w gospodarstwie wieloosobowym, należy także wypełnić zaświadczenie o dochodach i deklarację o dochodach gospodarstwa domowego.

Czytaj więcej: https://www.mieszkania.xyz/dofinansowanie-mieszkania-2019/

Źródło: sonarhome.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *