wtorek, 16 kwietniaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy warto pożyczać pieniądze na Święta

Dla większości z nas, Święta Bożego Narodzenia, to jeden z najpiękniejszych okresów w ciągu roku. Spotykamy się razem z najbliższą rodziną, przyjaciółmi, obdarowujemy się prezentami i cieszymy się magią tych dni. Jednakże chyba każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ze Świętami wiążą się też zwiększone wydatki. Mówimy tu zwłaszcza o prezentach, które rozdajemy naszym najbliższym. W związku z tym, wiele osób postanawia pożyczyć pieniądze, by sprawić innym niespodziankę. Czy jest to właściwe postępowanie? Na pewno jest to kwestia do przemyślenia. 

W okresie przedświątecznym, zarówno banki jak i firmy pożyczkowe organizują wiele promocji i specjalnych okazji. Tak zwane pożyczki świąteczne, cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na warunki jakie są z nimi związane. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że banki często nieco zaciemniają rzeczywistość i w ładnym świątecznym “opakowaniu” sprzedają nam produkt, który tylko na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjny. Jak to wygląda w rzeczywistości? Otóż bank reklamuje swoją pożyczkę i mówi nam, że jej oprocentowanie jest wyjątkowo niskie. Jednakże nie mówi nam nic o prowizji, która zostaje podniesiona i rekompensuje “straty” banku. Albo uzależnia skorzystanie z pożyczki od założenia w banku płatnego konta. Takich trików marketingowych można by podać więcej, gdyż jest ich bardzo dużo. I na koniec porównując zwykłą ofertę z tą świąteczną, okazuje się że ta druga może być droższa. Dlatego uważajmy na takie “promocje”.

Pożyczając pieniądze na Święta musimy zdawać sobie sprawę z tego, że gdy świąteczny czas się skończy, pozostanie nam do spłaty dług. I będzie on obciążał nasz domowy budżet przez jakiś czas. Dlatego zanim złożymy wniosek o kredyt czy pożyczkę, zastanówmy się dobrze, czy rzeczywiście jest nas stać na jej spłatę. Może się bowiem okazać, że taka pożyczka doprowadzi nasze finanse do ruiny. A tego chyba nikt nie chce. Jeżeli uznamy że miesięczna rata będzie dla nas zbyt dużym obciążeniem, lepiej nie składajmy wniosku do banku. O wiele lepiej jest przeżyć Święta skromniej, niż później martwić się, skąd wziąć pieniądze na ratę. 

Jeżeli do Świąt zaczniemy przygotowywać się wcześniej, może okazać się, że nie będziemy potrzebować na nie więcej pieniędzy. Przecież prezenty dla najbliższych możemy kupować w ciągu całego roku i schować by poczekały na odpowiedni dla nich moment. Bardzo często w ciągu roku możemy w sklepach czy na portalach aukcyjnych spotkać prawdziwe “perełki”, które okażą się doskonałym prezentem, a ich cena jest bardzo atrakcyjna. Oczywiście ich znalezienie będzie się wiązało z pewnym wysiłkiem, gdyż musimy takich okazji szukać (najlepiej na stronach internetowych sklepów), jednakże z całą pewnością warto to robić. W czasie Świąt, nie będziemy musieli się wtedy martwić, że mamy dodatkowy wydatek w postaci raty, tylko w pełni będziemy mogli oddać się magii tych pięknych chwil. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *