czwartek, 30 majaTwój portal finansowy!
Shadow

5 porad jak przygotować się na kryzys finansowy

Postępująca na całym Świecie choroba wywołana koronawirusem wprowadza na globalnym rynku finansowym wielki kryzys. Powoli zaczyna się zamykanie firm, zwolnienia i co się z tym wiąże wzrastające bezrobocie, czy też brak towarów na sklepowych półkach. I chociaż rządy wszystkich krajów obiecują pomoc najbardziej potrzebującym, to jednak z całą pewnością niemal każdy na kryzysie w jakiś sposób ucierpi. Aby szkody te były jak najmniejsze, musimy się do kryzysu przygotować. Ale przygotowania powinniśmy zacząć dużo wcześniej. Teraz jest już zdecydowanie za późno. Pomimo tego podpowiemy co zrobić, aby przygotować się na kryzys finansowy. Albowiem z obecnym jakoś sobie poradzimy, a potem gospodarki poszczególnych krajów będą wracać “na prostą”. Jednak za jakiś czas w obliczu pewnych wydarzeń (nikt nie wie jakich), znowu gospodarki pogrążą się w kryzysie. Zjawisko to obserwujemy od bardzo dawna, a hossa i bessa na rynkach przeplatają się nieustannie. Od czego zacząć przygotowania do kryzysu? Oto kilka wskazówek.

1.Przygotuj “poduszkę finansową”. 

Wielokrotnie pisaliśmy już, że każdy z nas powinien mieć poduszkę finansową, czyli rezerwę pieniężną, na tzw. “Wszelki wypadek”. W poduszcze powinniśmy mieć tyle pieniędzy ile potrzeba nam na spokojną egzystencję przez kilka miesięcy (optymalnie przez rok), jeśli nie będziemy mieli żadnego źródła dochodów. Pieniądze jakie odkładamy mogą być inwestowane na lokatach, czy nawet na koncie oszczędnościowym. 

2.Postaraj się o podwyżkę lub zmień pracę.

Jeśli na rynkach panuje optymizm, łatwiej jest znaleźć nową pracę (lepiej płatną) lub też poprosić szefa o podwyżkę. Dzięki lepszym zarobkom łatwiej będzie nam odkładać pieniądze na “czarną godzinę” i ewentualny kryzys nie odbije się na nas aż tak bardzo. 

3. Podnoś kwalifikacje zawodowe.

Bierz udział w kursach i szkoleniach podnoszące twoje kwalifikacje. Dzięki temu będziesz dla swojej firmy bardziej wartościowy i będziesz mógł więcej zarabiać, a poza tym będziesz “odporniejszy” na zwolnienia. 

4.Staraj się zmniejszać koszty swojego życia.

Poszukaj gdzie możesz szukać w swoim życiu oszczędności. Nie chodzi tu o obniżanie standardu swojego życia. Ale z całą pewnością możemy poszukać tańszego abonamentu telefonicznego, tańszej polisy OC, czy tańszej kablówki. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przelać do naszej finansowej poduszki. 

5.Poszukaj dodatkowych zarobków.

Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy poszukać dodatkowych zarobków. Możemy pytać w pracy o nadgodziny lub też szukać dodatkowej pracy. Dobrym rozwiązaniem może być praca w domu, co znacznie obniży jej koszty. Możemy pisać teksty na strony internetowe, czy przygotowywać różnego rodzaju grafiki. 

Jeżeli poważnie podejdziemy do tematu i w odpowiedni sposób przygotujemy się na finansową zapaść, z całą pewnością poradzimy sobie bez większego wysiłku w tym trudnym czasie. Pamiętajmy jednak o tym, by przygotowania rozpocząć odpowiednio wcześnie, gdy na światowych rynkach panuje optymizm i mamy większe możliwości pod względem finansowym. 

1 Comment

  • Limbo

    Zgadzam się autorem tekstu, że każdy z nas powinien się na taki kryzys przygotować – a najlepiej temu służą nasze oszczędności. Przy odpowiednim gospodarowaniu naszymi pieniędźmi, wcale nie jest ciężko odłożyć każdego miesiąca 5-10% naszej pensji, a to na pewno pomoże nam w trudnych chwilach. Wystarczy tylko chcieć, a nie narzekać, że nie mamy z czego oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *