wtorek, 18 czerwcaTwój portal finansowy!
Shadow

Jak efektywnie pracować z domu

We współczesnych czasach pojęcie pracy zmienia się diametralnie. Kiedyś by pracować musieliśmy wyjść z domu i udać się na swoje stanowisko pracy. Jednakże dzisiaj, sprawa wygląda nieco inaczej. Coraz częściej pracujemy z naszego domu. Czasem jest to nasz świadomy wybór, a czasem sytuacja „wymuszona”. Widzimy to dokładnie teraz, gdy na skutek koronawirusa duża część pracowników biurowych została „oddelegowana” do pracy z domu. Jedni są z tego zadowoleni inni nie. Część z nas doskonale odnajduje się w takiej sytuacji, a część z nas ma ogromne problemy by spełniać swoje obowiązki. A więc co  robić, by efektywnie pracować z domu? Oto kilka wskazówek.  

Aby nasza praca z domu była efektywna, musimy się do niej w odpowiedni sposób przygotować. Najważniejsze jest ustalenie kilku zasad, których musimy się trzymać. Przede wszystkim w naszym domu powinno być miejsce, gdzie możemy naszą pracę wykonywać. Idealnym rozwiązaniem jest oddzielny pokój, w którym mamy swoje biurko, na którym znajduje się niezbędny do pracy sprzęt. Jeśli nie mamy takiego pomieszczenia, musimy nasze miejsce pracy jakoś zaaranżować. W takich sytuacjach najczęściej korzystamy z jakiegoś stołu. Pamiętajmy, aby znajdowały się na nim tylko rzeczy potrzebne do wykonywania naszych obowiązków, gdyż inne mogą nas rozpraszać. Musimy również poinformować ewentualnych domowników, że pracujemy i nie powinni nas rozpraszać. To że jesteśmy w domu nie oznacza, że możemy w czasie pracy wyprowadzić psa czy też wyrzucić śmieci.

W pracy z domu bardzo ważny jest plan. Jeżeli możemy sami wybrać sobie porę na wykonywanie naszych obowiązków zastanówmy się, kiedy pracuje się nam najefektywniej. Dla jednych mogą to być godziny poranne, dla innych popołudniowe. Starajmy się więc wykonywać nasze obowiązki wtedy, gdy nasza praca będzie najefektywniejsza. Oczywiście jeśli mamy ściśle określone godziny pracy, takiego komfortu nie będziemy posiadać. Ale nie zapomnijmy, aby zaplanować sobie odpowiednio długie przerwy. Jak mówią specjaliści, najefektywniejsza jest praca w interwałach. A więc pracujemy 2 godziny i robimy sobie 20 min przerwy. Oczywiście w czasie pracy, nie przeglądamy naszych prywatnych maili, czy nie wychodzimy zrobić sobie kawę. Od tego mamy przerwę. Wykonując nasze zadania, starajmy się aby rozpoczęty temat został wykonany do końca. Odkładanie czegoś „na potem” sprawi, że będziemy mieli takich niedokończonych tematów dużo, co sprawi że pojawią się nerwy, stres, co na pewno nie ułatwia nam zadań.

A co z naszym „wyglądem” w pracy? Otóż powinniśmy się do naszej pracy z domu przygotować w podobny sposób jak do pracy „biurowej”. A więc wskazane jest wygodne lecz eleganckie ubranie, odpowiednia fryzura czy makijaż. Jak podają eksperci, pomaga to w koncentracji i efektywnej pracy. Wykonywanie swoich zadań w piżamie rozleniwia nas i sprawia, że nie pracujemy efektywnie. Ponadto może się zdarzyć, że przez jakiś video komunikator połączy się z nami szef i gdy zobaczy że jesteśmy w jakimś niechlujnym stroju, na pewno nie pomyśli sobie o nas pozytywnie.

Praca z domu dla jednych to wspaniałe rozwiązanie, a dla innych „katorga”. Jedni są więc z tego rozwiązania zadowoleni a inni marzą o powrocie do starych zasad. Jednakże pamiętajmy, że bez względu na to do jakiej grupy się zaliczamy, powinniśmy robić wszystko, by nie było różnic jeśli chodzi o efektywność naszej pracy. Nie jest to trudne, wystarczy że będziemy stosować się do kilku podstawowych zasad związanych z pracą z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *