
Każdy kto pożycza pieniądze ma nadzieję, że zostaną mu one zwrócone w terminie, w jakim zostało to określone. Nie inaczej wygląda ta sytuacja jeśli chodzi o banki. Jednym z ich głównych źródeł przychodów są zyski uzyskane dzięki udzielanym kredytom i pożyczkom. Niestety są one obarczone pewnym ryzykiem. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy osoba która składa wniosek o kredyt lub pożyczkę odda pieniądze na czas i czy w ogóle je odda. Dlatego banki zanim podejmą decyzję kredytową, muszą zrobić wszystko by ryzyko kredytowe zminimalizować. Jednym z elementów które to ryzyko pozwala minimalizować jest scoring kredytowy.
Na początek wyjaśnijmy czym jest scoring kredytowy. Otóż jest to metoda, która ocenia wiarygodność wnioskodawcy. Dzięki scoringowi kredytowemu bank może z większym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy pożyczka lub kredyt będzie spłacana na czas. Banki wykorzystują do tego narzędzia statystyczne, czyli porównują wnioskodawcę z profilem innych osób, które już kredyt spłacają. Wynik ma zawsze wartość punktową. Im tych punktów uzyskamy więcej, tym mamy lepszy scoring kredytowy i większe prawdopodobieństwo że pieniądze w banku pożyczymy.
Na co banki zwracają uwagę wyliczając nasz scoring kredytowy? Otóż jest to wiele elementów. Zaliczamy do nich:
– wykonywany zawód,
– miesięczne dochody,
– wiek,
– stan cywilny,
– płeć,
– okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy,
– miejsce zatrudnienia,
– sposób zatrudnienia,
– ilość osób na utrzymaniu,
– historia kredytowa,
– miejsce zamieszkania,
– wykształcenie,
– status mieszkaniowy,
– inne zadłużenia,
– inne
Oczywiście nie są to wszystkie elementy wpływające na nasz scoring kredytowy. Każdy bank zwraca większą uwagę na inne elementy i w związku z tym, w poszczególnych bankach możemy uzyskać różną ilość punktów po analizie.
Dlaczego warto poprawiać swój scoring kredytowy? Otóż dzięki temu, mamy szansę na uzyskanie lepszych warunków kredytowych (niższa marża, niższa prowizja). Ponadto banki dla klientów którzy mają lepszy scoring przyspieszają całą procedurę, a także nie wymagają od nich dużej ilości zabezpieczeń. Musimy więc robić wszystko, aby w oczach banku być jak najlepszym klientem i korzystać z przywilejów jakie da nam wysoki scoring kredytowy.