wtorek, 21 majaTwój portal finansowy!
Shadow

Ile gotówki możemy przewieź wyjeżdżając z kraju

Nie każda osoba opuszczająca granice naszego kraju zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele przepisów które określają co możemy mieć ze sobą. Spowodowane jest to faktem, że zwykle wyjeżdżamy do państw należących do „strefy Schengen”, a tutaj takie przepisy nie obowiązują. Jednakże gdy wybieramy się do innych krajów, musimy się już z nimi zapoznać. Obowiązują nas np. przepisy, związane z gotówką, jaka znajduje się w naszym portfelu. Ile możemy przewozić pieniędzy, gdy opuszczamy nasz kraj? Postaramy się to wyjaśnić.

Jak już wspominaliśmy, wyjeżdżając do krajów, które należą do strefy Schengen, nie obowiązują nas żadne przepisy związane z wywozem gotówki. Wynika to z przepisów, które wprowadziła Unia Europejska. Możemy w nich znaleźć informację, że jeśli chcemy pojechać do innego kraju, takie przepisy będą już obowiązywały. I tak możemy w nich wyczytać, że w czasie wyjazdy poza strefę Schengen, możemy bez problemy wywieźć gotówkę w wysokości nieprzekraczającej równowartość 10 000 EURO. Gdyby w naszym portfelu znajdowało się więcej gotówki, musimy to zgłosić i uzupełnić odpowiednią deklarację. Jako przelicznik kursowy przyjmuje się kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego nasz wyjazd.

W momencie wyjazdy do Stanów Zjednoczonych, w naszych portfelach nie może znajdować się więcej niż 10 000 dolarów amerykańskich. Jeśli mamy więcej pieniędzy, ponownie musimy wypełnić deklaracje i przedstawić ją przed wyjazdem.

Jeśli wiemy już ile gotówki możemy wywieźć z Polski, zastanówmy się dlaczego mamy taką sytuację. Otóż wynika to z walki z terroryzmem oraz aby zapobiegać procesowi „prania brudnych pieniędzy”. Dlatego też, musimy udokumentować, skąd pochodzi nasza gotówka. Może to być wyciąg z banku, może to być oświadczenie naszego pracodawcy o wysokości naszych dochodów itp.

Jeśli nie zgłosimy że przewozimy więcej pieniędzy niż możemy i zostanie to wykryte, możemy spodziewać się surowej kary. Może ona wynieść nawet połowę sumy, którą przewoziliśmy. Na pewno nie warto więc ryzykować i w momencie gdy musimy mieć ze sobą więcej gotówki, zgłośmy to do odpowiedniej instytucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *