wtorek, 16 kwietniaTwój portal finansowy!
Shadow

Czy zawsze opłaca się refinansować kredyt hipoteczny

Na pewno każdy z nas widział w telewizji lub w Internecie reklamy banków, zachęcające do skorzystania z kredytu refinansowego. Banki twierdzą, że dzięki refinansowaniu naszego kredytu hipotecznego, będziemy mieli lepsze warunki kredytowe a w związku z tym, koszt naszego zobowiązania zmniejszy się. I w zdecydowanej większości przypadków tak jest. Jednakże jak to zwykle bywa w reklamach nie mówi się całej prawdy. I podobnie jest i w tym przypadku. Kredyt refinansowy wiążę się z określonymi kosztami, które będziemy musieli ponieść. Zastanówmy się więc, czy zawsze opłaca się refinansować kredyt hipoteczny.

Na początku zastanówmy się dlaczego korzystamy z kredytu refinansowego. Otóż robimy to, gdy warunki naszego kredytu nie są najlepsze, gdy chcemy pozyskać dodatkowe środki finansowe, bank w którym mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny  nie chce negocjować z nami warunków naszej umowy lub tez zmieniła się nasza sytuacja finansowa i mamy problem z terminową spłatą zadłużenia. W takich przypadkach, szukamy wyjścia z niekorzystnej dla nas sytuacji. Możemy go znaleźć zaciągając nowy kredyt hipoteczny, za pomocą którego spłacimy nasze aktualne zobowiązanie. Nie dostaniemy w takim przypadku gotówki do ręki, tylko środki od razu zostaną przelane na nasz rachunek kredytowy w banku, w którym zaciągnęliśmy pierwsze zobowiązanie. Dzięki temu, możemy zmniejszyć nasze miesięczne raty, dzięki lepszym warunkom (niższe oprocentowanie kredytu) lub też dzięki wydłużeniu okresu spłaty kredytu.

Teoretycznie zaciągnięcie kredytu refinansowego powinno być dla nas opłacalne. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt refinansowy to dodatkowe koszty. Bank w którym go zaciągamy, będzie mógł od nas wymagać prowizji za jego udzielenie, czy nawet za samo rozpatrzenie wniosku. Ponadto czekają na nas koszty związane z ustanowieniem zabezpieczenie czyli z ustanowieniem hipoteki. Jeśli wydłużymy termin spłaty długu, zwiększą się odsetki, jakie w sumie od kredytu będziemy musieli zapłacić. Może się więc okazać, że kredyt refinansowy który miał być tańszy od naszego obecnego zobowiązania, będzie rozwiązaniem droższym.

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu refinansowego, musimy obliczyć, czy na pewno będzie on dla nas najlepszym rozwiązaniem. Policzmy dokładnie jego koszty i porównajmy z kosztami naszego aktualnego długu. I dopiero jeśli będziemy pewni, że będzie on się nam opłacał, zdecydujmy się na jego zaciągnięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *