piątek, 16 kwietniaTwój portal finansowy!

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. – co warto wiedzieć?

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o. – co warto wiedzieć?
Firma

Po upływie 24-miesięcznego okresu płacenia preferencyjnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wielu przedsiębiorców decyduje się przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Jakie są główne przyczyny takiej decyzji? Co można zyskać, przeobrażając działalność w spółkę? Podpowiadamy.

Przedsiębiorca rejestrujący działalność gospodarczą, może skorzystać obecnie z 6-miesięcznej Ulgi na start, a po jej zakończeniu — z 24-miesięcznego okresu preferencyjnych składek ZUS. Czas biegnie jednak nieubłaganie. Zanim się obejrzy, okres ulg mija, a wysokość niezbędnych do opłacenia świadczeń rośnie. Aby ochronić zawartość portfela i zyskać dodatkowe korzyści, wielu właścicieli przekształca swoje firmy w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o — dlaczego warto?

  • Jednym z najważniejszych argumentów, przemawiających za przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę jest brak konieczności opłacania comiesięcznych składek do ZUS-u. Wspólnicy spółki z o.o. są bowiem zwolnieni z tego obowiązku (jedynym wyjątkiem jest jednoosobowa spółka z o.o.). Zakładając spółkę z o.o., oszczędzisz więc ponad 1200 zł (wysokość dużego ZUS-u uwzględniającego składkę chorobową wynosi w 2018 roku 1228,70) miesięcznie, czyli prawie 15 000 zł rocznie!
  • Kolejnym walorem zamiany działalności gospodarczej na spółkę jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników. Co to oznacza w praktyce? Jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej za długi swojej firmy odpowiadasz własnym majątkiem. Aby pozyskać środki na spłatę zadłużenia firmy, komornik może zająć Twoje mieszkanie, samochód, nawet przedmioty codziennego użytku. W przypadku spółki odpowiedzialność wspólników ogranicza się wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu. Jeśli spółka popadnie w długi — komornik nie będzie miał prawa zająć Twojego majątku.
  • Istotnym plusem przekształcenia jest również prawo do kontynuacji praw i obowiązków przysługujących do tej pory przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną. Nowo powstała spółka jest więc kontynuatorem jednoosobowej działalności gospodarczej, co istotnie upraszcza codzienne działania.
  • Jako właściciel spółki z o.o.( więcej o tym jak zarejestrować spółkę z o.o.) będziesz miał możliwość pozyskania dodatkowych środków na rozwój działalności. Taki scenariusz będzie możliwy dzięki przyjęciu nowych wspólników i podwyższeniu kapitału spółki.
  • Twoja firma będzie lepiej postrzegana przez potencjalnych klientów i instytucje finansowe. Prowadzenie spółki kapitałowej wiąże się bowiem ze zdecydowanie większym prestiżem niż prowadzenie jednoosobowej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym zajmuje się ekspert finansowy?

Ekspert finansowy to ktoś kto zna doskonale świat produktów bankowych, kredytów oraz finansów. Taka osoba bez problemu oceni indywidualną zdolność...

Zamknij