poniedziałek, Styczeń 21Twój portal finansowy!

Kredyt samochodowy – jaki wybrać?

Kredyt samochodowy – jaki wybrać?
Kredyty

Decydując się na kupno auta mamy do wyboru kilka rozwiązań. Oczywiście idealnie byłoby kupić auto bez zadłużania się na długie lata jednak nie każdego na to stać i w takiej sytuacji musimy wspomóc się korzystając z pożyczek bankowych. Jeżeli już podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu kredytu na ten cel musimy jeszcze zdecydować się czy chcemy skorzystać z kredytu z ratą balonową, kredytu 50/50, czy też ze standardowego kredytu gotówkowego.

Jaki kredyt wybrać?

Z pewnością nikt z nas przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu na kupno auta nie orientował się w tym temacie ponieważ nie miał takie potrzeby. Chcąc jednak zaciągnąć taki kredyt zostajemy przymuszeni do sprawdzenia i porównania wszystkich ofert. Jak się okazuje kredyt na kupno samochodu możemy zaciągnąć w wielu bankach, a spłacać go możemy na kilka różnych sposobów. Oto one.

Standardowy kredyt samochodowy

Ten kredyt samochodowy spłacany jest w ratach kapitałowo odsetkowych. Kwota kredytu przekazywana jest na rachunek sprzedającego, ustanawiane jest zabezpieczenie, następnie otrzymujemy plan spłaty na 5 bądź 6 lat i spłacamy zadłużenie. Tym kredytem finansować możemy samochody nowe oraz używane, czy też sprowadzone z zagranicy. Zabezpieczeniem tego kredytu może być zastaw rejestrowy.

Kredyt z ratą balonową

Ten kredyt możemy zaciągnąć w bankach związanymi z importami samochodów. Kredyt ten wy-różnia się konstrukcją oraz tym do jakich klientów jest on adresowany. Jeżeli zdecydujemy się na ten rodzaj kredytu, wpłacamy na początku np. 20 proc. wartości samochodu, w miesięcznych ratach płaconych np. przez 3 czy 4 lata, spłacamy 50 proc. wartości samochodu, a na koniec zostaje nam tak zwana rata balonowa w wysokości 30 proc. Mamy wówczas trzy możliwości pierwsza to zostawić samochód w rozliczeniu dilerowi, druga to spłacić ratę balonową jednorazowo bądź na raty. A zatem kredyt z ratą balonową przeznaczony jest głównie dla osób które chcą co kilka lat wymieniać swój samochód na nowy.

Kredyt 50/50

Ten rodzaj kredytu oferowany jest przede wszystkim przez autobanki jednak ofertę 50/50 możemy znaleźć również w niektórych bankach tradycyjnych. Zasada działania takiego kredytu jest bardzo prosta. Przed odbiorem samochodu wpłacamy połowę wartości samochodu a po upływie roku drugą połowę. Drugą część zobowiązania możemy również rozłożyć na raty które są nieoprocentowane. Nie oznacza to jednak że kredyt będzie darmowy. Za udzielenie takiego kredytu musimy zapłacić prowizję oraz ponieść koszty ubezpieczenia. Analogicznie sytuacja wygląda przy zaciąganiu kredytów 4×25, bądź też coraz częściej pojawiających się kredytach 3×33.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. To na które z nich się zdecydujemy i które będzie dla nas najbardziej korzystne zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb oraz od tego czego oczekujemy od banku i na jaką kwotę kredytu chcemy się zdecydować. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak skonsultować się z doradą bankowym który z pewnością pomoże nam podjąć ostateczną decyzję.

Hej! Te artykuły również mogą Cię zainteresować:

Kredyt bez BIK – czy to możliwe? Większości osób zdarzyła się choć raz w życiu sytuacja, w której zabrakło pieniędzy na bieżące lub też nagłe wydatki. Zwykle w takich sytuacjach sięga...
Czy istnieje sposób na obniżenie raty kredytów wal... Każdy kto posiada zaciągnięte zobowiązanie w banku, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to dla niego duże obciążenie finansowe. Albowiem bez ...
Jak spłacić w ratach kartę kredytową Karta kredytowa, jeszcze kilkanaście lat temu nieco ekskluzywna, dzisiaj jest niezmiernie popularnym produktem bankowym. Dla jednych jest ona zabezpie...
Kiedy warto refinansować kredyt hipoteczny? Każda osoba, która posiada kredyt hipoteczny doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiążą się z nim spore koszty. W związku z tym, jeszcze zanim taki...

One Comment

  • MMoo0

    Według mnie najlepsze kredyty mają salony samochodowe. Tzn. wiem, że mają je banki które z nimi współpracują, ale chyba najłatwiej dostać w nich kredyt na samochód na dobrych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zakupy na raty – czy warto?

Każdy kto kupował chociaż raz meble czy sprzęt AGD – RTV, a robił to chyba każdy z nas, doskonale zdaje...

Zamknij