wtorek, 11 majaTwój portal finansowy!

Kilka porad jak wyjść z długów

Kilka porad jak wyjść z długów
Kredyty

Zadłużamy się coraz bardziej. Pokazują to wszystkie statystyki jakie są prezentowane przez banki. Na pewno duży wpływ na to ma łatwość z jaką pieniądze możemy pożyczyć. Wystarczy tylko wejść do Internetu i poszukać oferty, których jest tysiące. Pieniądze możemy pożyczyć w banku, w firmach pożyczkowych czy od osób prywatnych. Jeżeli pożyczamy pieniądze “z głową” i nie ponad miarę, wszystko jest pod kontrolą. Niestety często zdarza się, że pożyczamy za dużo i po jakimś czasie zaczynamy mieć problemy ze spłatą. Jeżeli zaradzimy tym problemom w odpowiednim czasie, możemy sobie z nimi poradzić. Ale jeżeli nie zaczniemy “działać” – popadniemy w wielkie kłopoty. Poniżej podamy kilka rad, które mogą pomóc nam wyjść z długów, gdy mamy problemy z ich spłatą.

Najważniejsze u każdego dłużnika jest przyznanie się do problemów. Musimy uświadomić sobie że mamy kłopot i musimy sobie w jakiś sposób z nimi poradzić. Musimy też sobie uświadomić że “walka z długami” wcale nie będzie łatwa i musimy się przygotować na spory wysiłek. Warto wtedy poprosić o pomoc rodzinę i znajomych, gdyż wtedy pozbycie się długów będzie dużo łatwiejsze. Gdy już mamy w sobie silną wolę pozbycia się długów, musimy je uporządkować. Zróbmy sobie listę naszych zobowiązań, ile ich jest, jakie są miesięczne raty, które powinniśmy spłacić jako pierwsze itp. Będzie nam wtedy o wiele łatwiej je spłacać i szybciej sobie z nimi poradzimy. Obok listy długów dobrze jest też sporządzić listę naszych wydatków i przychodów. Jeśli mówimy o wydatkach, zobaczmy jak możemy je ograniczyć. Może są w naszym domowym budżecie pozycje, z których możemy zrezygnować lub je chociażby ograniczyć. Ale musimy też zastanowić się i nad naszymi przychodami. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy je zwiększyć. Mowa tu o dodatkowej pracy, sprzedaży niepotrzebnych rzeczy z domu itp. Dzięki temu w naszym domowym budżecie będzie więcej środków finansowych, które możemy przeznaczyć na spłatę długów. A gdy już wiemy ile mamy oddać, jakie kwoty musimy miesięcznie przeznaczać na spłatę zadłużenie, gdy mamy określony nasz domowy budżet, powinniśmy zacząć negocjować z instytucjami w których pożyczyliśmy pieniądze. Starajmy się wydłużyć termin spłaty (wtedy nasze miesięczne raty będą niższe), prośmy o anulowanie chociażby części kosztów związanych z przeterminowanym długiem, róbmy wszystko, aby nasze długi nie trafiły do egzekucji komorniczej. Musimy jednak pamiętać, że ustalonych reguł nie możemy już zmieniać i musimy się ich trzymać. W przeciwnym razie nikt z nami nie będzie już chciał współpracować.

Samodzielne wychodzenie z długów jest bardzo trudne. Dlatego też warto szukać pomocy u innych. Najłatwiej jest szukać jej u rodziny lub znajomych. Ale nie zawsze chcemy się im przyznać do naszych problemów. Dlatego musimy wtedy szukać innej pomocy. Warto w takim przypadku sięgnąć po Ebook Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem pisany przez osobę, która sukcesywnie poradziła sobie z długami i teraz dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z innymi, udostępniając również niezbędne narzędzia oraz wzory pism.

2 Comments

  • Smerf

    Oj wyjście z długów nie jest łatwe. Wiem to po przykładzie mojego brata, który nabrał kredytów od banków i od osób prywtanych i potem kilka lat mu zeszło żeby się z tym uporać. Dalej jeszcze cos spłaca, ale juz jest to wszystko opanowane. I gdyby nie pomoc rodziny i znajomych, to na pewno by sobie z tym sam nie poradził. Dlatego warto pomagać.

  • holdi

    Żeby nie mieć problemów z długami, najlepiej sie nie zadłużać. Ja wiem, że łatwo powiedzieć, ale to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie. Ja rozumiem jak ktoś zaciaga kredyt by kupić mieszkanie czy bierze sobie kartę kredytową z niewielkim limitem. Ale kredyty na wakacje, na samochód czy na ślub, to juz jest przesada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ubezpieczenia komunikacyjne – bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jak się zwykło się mówić, strzeżonego Pan Bóg strzeże. Warto zatem podejść do tematu ubezpieczeń z należytą powagę i wybrać...

Zamknij